Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 12. máj 2025Meniny má Pankrác
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA TÝŽDŇA: Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Dianie na svetových finančných trhoch sa odráža aj na osobných dôchodkových účtoch slovenských sporiteľov v druhom pilieri.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur. Akciové trhy sa ale za posledné aprílové týždne posilnili, majetok v druhom pilieri sa tak zvýšil na 15,4 miliardy eur. Celkovo išlo o zníženie o 13 %. Tento vývoj nie je nezvyčajný, pričom po prepade akciových trhov pravdepodobne príde ich rast. Zhodli sa analytici, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR aj predstavitelia dôchodkových správcovských spoločností.

Dianie na svetových finančných trhoch sa odráža aj na osobných dôchodkových účtoch slovenských sporiteľov v druhom pilieri. Na pohyby finančného trhu majú krátkodobý a sektorový vplyv aj globálne udalosti. Hodnota dôchodkovej jednotky fondu môže v takomto prípade stagnovať, prípadne krátkodobo aj klesať.

„Starobné dôchodkové sporenie je dlhodobý investičný produkt, ktorého výsledky nie je možné hodnotiť na základe výkyvov trhu počas jedného dňa, týždňa alebo mesiaca. Výkonnosť dôchodkových fondov je potrebné posudzovať v dlhodobom horizonte,“ uviedla Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť (SDSS) s tým, že v dlhodobom horizonte očakáva ziskovosť dôchodkových fondov.

Predpovedať vývoj na akciových trhoch nie je podľa MPSVR možné, iba sledovať trendy vývoja. „Úspory sporiteľov sa transformujú na dôchodok až momentom ich čerpania. Preto je dôležitá hodnota úspor až v čase odchodu do dôchodku a je potrebné sledovať dlhodobý vývoj,“ upresnilo MPSVR.

Pokles objemu v dôchodkových fondoch spôsobili podľa predsedu Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Miroslava Kotova prepady na akciových trhoch, predovšetkým na tých amerických a oslabenie amerického dolára voči euru. Vo svete financií boli mimoriadne silné posledné dva roky, pričom rast akciových trhov v súčte atakoval hranicu 55 %. Kotov zhodnotil, že akciové trhy prechádzajú turbulentným obdobím, pričom v dlhodobom horizonte tieto výkyvy predstavujú možnosť na výhodné nakúpenie akciových investícií.

„V aktuálnej situácii veľmi veľkej neistoty na kapitálových trhoch, spôsobených nečitateľnosťou politiky americkej administratívy sa nedá určiť časové obdobie, kedy sa hodnota dôchodkových fondov vráti na úroveň, ktorú mala na konci roka 2024. Rastový faktor sa však na akciové trhy vráti a s tým bude hodnota dôchodkových fondov rásť,“ doplnil.

Analytici sa zhodujú, že po prepade akciových trhov príde skôr či neskôr ich rast. Po významnejších prepadoch odporúčajú prikupovať, a to v prípade, ak má investor dlhodobý horizont. Naopak, pri krátkodobom horizonte by sa mali investori akciovému trhu vyvarovať, keďže volatilita môže byť vysoká.

Akciové trhy podľa investičného analytika spoločnosti Fingo.sk Jakuba Nagyho prechádzajú korekciou, no skúsení investori vedia, že to nie je nič nezvyčajné. Od roku 2009 trh zaznamenal viac ako 20 poklesov o najmenej päť percent a vždy sa z nich zotavil. Kto investoval s chladnou hlavou, tak zarobil viac než ten, kto vyčkával alebo v panike predával. Finančný analytik z OVB Allfinanz Marián Bulík radí, aby si investori aktuálne svoju investíciu ponechali a počkali, kým sa hodnoty vrátia opäť do plusu.

V súčasnosti podľa Kotova, keď už akciové trhy poklesli o 20 % od svojich maxím, by sporitelia nemali z týchto investícií odchádzať. Mali by si ich držať, respektíve tí, ktorí majú priestor svoje financie presunúť do akcií, by tak mali spraviť.

„V prostredí druhého piliera do akcií investujú predovšetkým indexové fondy, čiže ak sporiteľ nemá prostriedky v indexovom fonde, tak presun by mal smerovať do tohto typu fondu. Prípadne, ak majú sporitelia voľné prostriedky, môžu zvážiť aj dobrovoľný príspevok, ktorý by nasmerovali do tohto typu fondu,“ uzavrel predseda ADSS.

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku.

,aktualizované 

- Hokejisti Fínska uspeli aj vo svojom druhom zápase na majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku.

- Izraelská armáda v nedeľu večer vyzvala obyvateľov troch prístavov ležiacich na západnom pobreží krajiny v oblastiach kontrolovaných húsíjskými povstalcami, aby ich urýchlene opustili.

- Predstavitelia palestínskeho militantného hnutia Hamas rokujú už niekoľko dní v katarskej metropole Dauha so zástupcami americkej administratívy o potenciálnom prímerí v Pásme Gaze či prístupe dodávok humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.

- Viac než dva metre vysoká drevená skulptúra penisu sa objavila v nedeľu skoro ráno pred kancelárskou budovou v nemeckom mestečku Ismaning neďaleko Mníchova, uviedla polícia.

- Najmenej dvaja policajti zahynuli a traja sa zranili v nedeľu pri výbuchu bomby na severozápade Pakistanu, informovala polícia.

- Španielsky kráľovský pár sa v nedeľu zúčastnil spomienkovej slávnosti pri príležitosti oslobodenia nacistického koncentračného tábora Mauthausen.

- Jeden fanúšik futbalistov tímu Hamburger SV utrpel život ohrozujúce zranenia počas osláv návratu klubu do Bundesligy.

- Pri stredajších útokoch indickej armády na Pakistanom kontrolovanú časť sporného regiónu Kašmír a na území samotného Pakistanu zahynulo viac ako 100 príslušníkov militantných skupín vrátane viacerých ich vodcov.

- Obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k poklesu produktivity a nie je vylúčené, že americká centrálna banka bude musieť pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb.

- Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

- Hygienici predpokladajú postupné znižovanie chorobnosti na vírusovú hepatitídu typu A (VHA) v Prešovskom kraji.

- Dve deti a jeden dospelý zahynuli na preplnenom gumenom člne pri pokuse prekonať Stredozemné more, viac ako 50 ďalších osôb sa podarilo zachrániť, informovala v nedeľu nemecká organizácia RESQSHIP.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR kladie veľký dôraz na riešenie problému segregácie vo vzdelávaní.

- Od pondelka (12. 5.) sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

- Slovenskí hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme. Slováci v nedeľnom druhom vystúpení na turnaji potvrdili úlohu favorita a zdolali Slovinsko 3:1.

- Saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco oznámil za 1. štvrťrok tohto roka pokles zisku, pod čo sa veľkou mierou podpísali nižšie ceny ropy a zvýšené náklady spoločnosti.

- Slovenskí hokejisti viedli vo svojom druhom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme nad Slovinskom po dvoch tretinách 3:0. Na góly Sebastiána Čederleho a Pavla Regendu z prvej časti hry nadviazal v 32. minúte presným zásahom Michal Krištof.