Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA TÝŽDŇA: Záujem o retailové dlhopisy ovplyvní úročenie

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

O myšlienke vydávať štátne dlhopisy, ktoré by si mohli kúpiť aj bežní občania, hovorili v poslednom čase premiér Robert Fico aj minister financií Ladislav Kamenický (obidvaja Smer-SD).

Bratislava 4. mája (TASR) - Vydávanie štátnych dlhopisov určených pre bežných občanov nie je vo svete výnimočné a túto možnosť využívajú aj viaceré susedné krajiny. Na to, aby mali ľudia o takéto dlhopisy záujem, by mali ponúkať zaujímavý výnos, prípadne inú výhodu ako napríklad daňové zvýhodnenie. Zároveň pôjde skôr o doplnkový zdroj financovania štátu popri tradičnom predaji dlhopisov investorom na finančných trhoch, zhodujú sa ekonomickí analytici.

Krajiny po takomto riešení siahajú vtedy, ak sú presvedčené, že obyvatelia majú vysokú dôveru v štát a dostatok úspor pri menšom počte príležitostí na ich zhodnotenie, priblížil pre TASR finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. "Napríklad Česká republika už viac ako 10 rokov vydáva rôzne typy dlhopisov pre občanov. Fakt, že počas posledných 10 rokov česká vláda v zásade každoročne prichádzala s novou emisiou dlhopisov je jasným znakom, že táto forma zhodnocovania úspor má u našich západných susedov ohlas," doplnil.

Pri objeme peňazí, ktoré majú obyvatelia SR k dispozícii a potrebe investície diverzifikovať, by štát podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša mohol takýmto spôsobom získať prostriedky v objeme stoviek miliónov, maximálne jednotiek miliárd eur ročne. Poukázal, že ide o malú časť v porovnaní s potrebami financovania štátu, ktoré sa pohybujú okolo 10 miliárd eur ročne. "Aj v prípade väčšiny štátov, ktoré vydávajú retailové vládne dlhopisy, ide o sekundárny zdroj financovania sa, hoci treba povedať, že s rôznou váhou. Zatiaľ čo v Česku je celková menovitá hodnota retailových dlhopisov pod úrovňou 5 % celkového dlhu, v Maďarsku sa pohybuje okolo 20 %, čo znamená, že ide o významný finančný kanál," vyčíslil pre TASR.

Upozornil, že štát bude musieť občanov motivovať dostatočne vysokým výnosom, pričom otázkou ostáva efektivita v porovnaní s medzinárodnými finančnými trhmi. Na výsledný ponúkaný výnos bude mať podľa analytika vplyv viacero faktorov, napríklad doba splatnosti dlhopisu, riziková prirážka Slovenska a teda alternatívna možnosť financovania na finančných trhoch, ale aj domáce konkurenčné prostredie.

"Možno očakávať, že ponúkaný výnos pre retailových investorov bude nižší v porovnaní s požadovaným výnosom zo strany finančných trhov (výhodné pre štát) a zároveň bude vyšší ako bezrizikové klasické termínované vklady v bankách (výhodné pre klienta). Z tohto je možné nájsť taký výnos, ktorý budú obe strany považovať za zaujímavý," zhodnotil Kočiš. Štát tiež podľa neho môže dlhopisy daňovo zvýhodniť oproti iným finančným nástrojom, ktoré sú dostupné pre občanov, ako sú termínované vklady, podielové fondy či firemné dlhopisy.

Ak by vláda nahradila časť bežných štátnych dlhopisov retailovými s nižším výnosom, napríklad pod 3 %, mohla by teoreticky ušetriť, pripustil Bulík. Pri nedávnej aprílovej emisii Slovensko predalo napríklad 2-ročné dlhopisy s ročným úrokom 3,4 %. "Tento krok je však neistý, pretože štát dopredu nevie, v akom objeme by dlhopisy občania nakupovali. Pritom na finančných trhoch je ešte stále pretlak dopytu nad ponukou a štát má istotu, že dlhopisy predá," pripomenul.

Ak by na nákup retailových dlhopisov nebola naviazaná žiadna ďalšia výhoda, napríklad v podobe daňovej úľavy, analytik je skeptický, či by úročenie pod hladinou úroku štátnych dlhopisov pre finančné trhy bolo pre občanov dosť atraktívne. "Na druhej strane by sa vláde pravdepodobne podarilo predať nejaký objem retailových dlhopisov aj pri úročení pod 3 %, čo by jej prinieslo dodatočné financie nad úroveň štandardného financovania dlhu a bežných výdavkov cez štátne dlhopisy. Tieto extra financie by potom mohla využiť na infraštruktúrne investície, s ktorými zo štátneho rozpočtu nepočítala," doplnil Búlik.

O myšlienke vydávať štátne dlhopisy, ktoré by si mohli kúpiť aj bežní občania, hovorili v poslednom čase premiér Robert Fico aj minister financií Ladislav Kamenický (obidvaja Smer-SD). Malo by ísť o dobrovoľnú možnosť, ako lepšie zhodnotiť úspory, ktoré majú mnohí ľudia uložené napríklad na bežných účtoch. Výnosy z týchto dlhopisov by sa mali využiť na veľké štátne investície.

V utorok bude prevažne zamračené počasie

Teploty sa budú pohybovať okolo 11 až 16 stupňov C.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom v areáli letiska v Piešťanoch prinesú 8. mája v lokalite Staré Piešťany na cestách viaceré dopravné obmedzenia.

- Doprava v hlavnom meste i smerom do Bratislavy sa v utorok na niektorých miestach spomaľuje. Dôvodom sú viaceré nehody i kolóna. Informuje o tom Zelená vlna STVR.

- Hokejisti Toronta zvíťazili v úvodnom semifinále Východnej konferencie NHL nad obhajcom Stanleyho poháry z Floridy 5:4. Výrazný podiel na triumfe Maple Leafs mal švédsky útočník William Nylander, ktorý zaznamenal dva góly a asistenciu.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zhodli sa na tom, že Rusko musí najskôr súhlasiť s 30-dňovým prímerím, aby bolo možné viesť zmysluplné rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine.

- Srbskí študenti, ktorí už pol roka vedú protikorupčné protesty, v pondelok oznámili, že požadujú okamžité uskutočnenie predčasných parlamentných volieb. Ide podľa nich o jediné riešenie aktuálnej politickej krízy.

- Všetkých 133 kardinálov s volebným právom sa v pondelok, dva dni pred začiatkom konkláve, nachádzajú v Ríme alebo Vatikáne. Kardináli v stredu 7. mája v Sixtínskej kaplnke začnú hlasovať o nástupcovi zosnulého pápeža Františka.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).

- Americký prezident Donald Trump po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako sa neďaleko mesta San Diego v americkom štáte Kalifornia prevrátila menšia loď.

- Európa dnes čelí výzve nielen zachovať si svoju pozíciu v oblasti výskumu, ale predovšetkým získať nové líderstvo v zavádzaní technológií do praxe. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas startupovej taliansko-slovenskej konferencie LIFTT v Turíne.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že dá 1000 dolárov a zaplatí cestu nelegálnym migrantom, ktorí sa „sami deportujú“ späť do svojej domovskej krajiny.

- Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

- Finančná správa (FS) SR na svojom portáli sprístupnila pre platiteľov transakčnej dane „oznámenie o dani z finančných transakcií“.

- Osobitné rokovanie vlády SR o problémoch automobilového priemyslu na Slovensku by sa mohlo uskutočniť začiatkom júla tohto roku. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) k rokovaniu so zástupcami automobilového sektora.

- Český premiér Petr Fiala prijal na Úrade vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas oficiálnej návštevy v Českej republike.

- Návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Materiál by chcel na rokovanie vlády predložiť ešte tento rok.