Analytik pripomenul, že ešte pred pandémiou vklady domácností v bankách rástli stabilným tempom.
Pripomenul, že ešte pred pandémiou vklady domácností v bankách rástli stabilným tempom. V roku 2020 sa ich rast dočasne zrýchlil, čo súviselo s vytváraním pandemických úspor. V roku 2022 sa však ekonomika postupne úplne otvorila, čo vytvorilo priestor na míňanie úspor a celkové vklady na konci roka 2022 poklesli. "V kombinácií s rastúcimi cenami došlo v tomto období k stagnácií rastu bankových vkladov, ktorý v porovnaní s predpandemickým vývojom pretrvával až do jesene minulého roka," priblížil Kočiš.
Následne však začal aktuálny trend rastu vkladov, ktorých objem sa v máji tohto roka blížil k 50 miliardám eur. Od začiatku roka pribudlo na retailovom trhu 1,8 miliardy eur, pričom do konca roka očakáva analytik zdvojnásobenie tohto objemu.
"Pozitívny vývoj možno pripísať robustnému rastu nominálnych miezd a klesajúcej inflácií, ktorých vývoj vrátil reálne mzdy do plusu. Tie v štvrtom kvartáli 2023 rástli o 4 % a v prvom štvrťroku 2024 až o 5,7 %," vyčíslil Kočiš.
K postupnému obratu došlo podľa neho aj v ukazovateli miery úspor, ktoré dokážu domácnosti tvoriť zo svojich disponibilných príjmov. Po historickom minime z tretieho štvrťroka 2023 na úrovni 3,1 % sa v prvom kvartáli 2024 dostala miera úspor po očistení o peniaze, ktoré smerujú do dôchodkových pilierov, na úroveň 4,7 %. Naďalej však ostáva pod dlhodobým desaťročným priemerom nad úrovňou 7 %, upozornil.
"Celkovo očakávame, že rast slovenskej ekonomiky v tomto roku potiahne najmä spotreba domácností. Trh práce ostane napnutý, s relatívne nízkou mierou nezamestnanosti a vysokým dopytom po kvalifikovaných pracovníkoch, čo bude tiež ďalej tlačiť na mzdy," predpovedá analytik. Reálne mzdy by tak mohli v tomto roku vzrásť o 4,6 %, čo vytvára predpoklad pre pokračujúci rast úspor. "Práve rast úspor bude rast celkovej spotreby domácností limitovať a bude tak pôsobiť protiinflačne," doplnil Kočiš.