Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Analýza: V júli sa v bankách obnovil rast vkladov podnikov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Úvery domácnostiam rástli medzimesačným tempom na úrovni jedného percenta.

Bratislava 3. septembra (TASR) - Rast úverov súkromnému sektoru sa v júli tohto roka mierne spomalil. Spôsobili to výlučne firmy, ktoré sa zadlžovali v bankách menej. Naopak, v raste pokračovali úvery domácnostiam. Dôvodom sú nízke úrokové sadzby. Zrýchlenie rastu ekonomiky však pomohlo obnoviť zvyšovanie vkladov firiem.

Úvery súkromnému sektoru v júli tohto roka medzimesačne vzrástli o 0,7 %, čo predstavovalo spomalenie o 0,6 percentuálneho bodu (p.b.). Medziročná dynamika sa mierne spomalila na 10,3 %. "V júli sa zmiernil rast úverov, ktorý reflektoval vývoj vo firemnom sektore. Tempo rastu úverov nefinančným spoločnostiam sa spomalilo na 0,3 % medzimesačne, pričom úvery si brali predovšetkým firmy v odvetví realít a v menšej miere aj v obchode a doprave," priblížili analytici Národnej banky Slovenska (NBS). Napriek spomaleniu podľa analytikov naznačuje vývoj úverov, že investičná činnosť by mohla pokračovať v raste aj v treťom štvrťroku.

Úvery domácnostiam rástli medzimesačným tempom na úrovni jedného percenta. "Zatiaľ sa nedá pozorovať výraznejšie spomalenie rastu úverov domácnostiam. Dobrá kondícia ekonomiky a stále sa zlepšujúca situácia na trhu práce vytvárajú predpoklady pre pomerne dynamický rast úverov," očakávajú analytici NBS. Dopyt po úveroch zvyšujú stále nízke úrokové sadzby, ktoré sa pri úveroch na nehnuteľnosti pohybujú na úrovni 1,5 %. "Domácnosti zostávajú naďalej pozitívne naladené, pričom ich očakávania veľkých nákupov v nasledujúcich mesiacoch sú na vysokých úrovniach," doplnili analytici NBS.

Vklady súkromného sektora v júli medzimesačne vzrástli o 0,7 %, medziročný rast sa zrýchlil o 0,6 p.b. na 7,1 %. "V júli pokračovalo obnovenie rastu vkladov súkromného sektora. Spôsobilo to opätovné zvýšenie vkladov firiem, ktoré benefitovali z priaznivého vývoja ako v domácej, tak aj z exportnej výkonnosti," zdôvodnili analytici NBS. Peniaze do bánk ukladali najmä firmy z priemyselnej výroby a obchodu.