Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

APA: Právo a spravodlivosť má veľkú šancu na výhru v poľských voľbách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ziskovosť nefinančného podnikového sektora zostáva podľa ekonómov wiiw pomerne vysoká a trh práce je stále v dobrej kondícii.

Viedeň 12. októbra (TASR) - Napriek tomu, že poľská ekonomika sa nachádza v recesii a inflácia zostáva vysoká, má vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského aj vďaka štedrým sociálnym transferom veľkú šancu na víťazstvo v parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia túto nedeľu (15. 10.). Súčasná hospodárska politika bude preto pravdepodobne pokračovať aj po voľbách, uviedol Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické štúdie (wiiw) vo svojej jesennej prognóze. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

Reštriktívna menová politika síce viedla k poklesu reálnych miezd, zníženie kľúčovej úrokovej sadzby poľskej centrálnej banky zo začiatku septembra mohlo zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu situácie, uvádza sa v analýze. Hrubý domáci produkt (HDP) Poľska v druhom štvrťroku medziročne klesol o 0,6 % po znížení o 0,3 % v predchádzajúcom kvartáli. Za celý rok 2023 by mal zostať na stabilnej úrovni a v budúcom roku by sa mala ekonomika vrátiť k miernemu rastu.

Ziskovosť nefinančného podnikového sektora zostáva podľa ekonómov wiiw pomerne vysoká a trh práce je stále v dobrej kondícii. Miera nezamestnanosti je nízka, podľa údajov štatistického úradu Európskej únie (EÚ) Eurostat sa pohybuje na úrovni 2,6 %. Zatiaľ čo rast miezd mierne zaostáva za infláciou, dôchodky sa podľa výpočtov wiiw medziročne reálne zvýšili o viac ako 6 %.

Nezhody medzi vládou vo Varšave a Európskou komisiou (EK) podľa wiiw v súčasnosti nepredstavujú naliehavý problém. Konflikty týkajúce sa rôznych ústavnoprávnych otázok už Poľsko stáli veľa peňazí v podobe zmrazených prostriedkov z fondov EÚ. Verejné výdavky stále zostávajú vysoké, pričom miera zadlženosti na úrovni približne 50 % HDP nedosahuje hrozivú úroveň. Aj vzhľadom na silné devízové rezervy krajiny zatiaľ poľská vláda nie je pripravená podriadiť sa "diktátu Bruselu", uviedli rakúski ekonómovia.