Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Ekonomika

Aprílová nezamestnanosť odráža uvoľňovanie, rizikom môže byť 3. vlna

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank zdôraznil, že napriek uvoľňovaniu opatrení je trh práce naďalej ospalý. Pohyby v štatistikách totiž ani zďaleka nedosahujú predpandemické úrovne.

Bratislava 20. mája (TASR) – Pomerne výrazné uvoľnenie opatrení v druhej polovici apríla sa už začína prejavovať na vývoji trhu práce. Aprílová celková nezamestnanosť podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) medzimesačne mierne poklesla na 8,5 % (o 0,03 percentuálneho bodu), miera evidovanej nezamestnanosti naopak jemne vzrástla na 8 % (z marcových 7,98 %). Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák očakáva pozitívny vývoj trhu práce aj v nasledujúcich mesiacoch, rizikom však môže byť potenciálna tretia vlna pandémie nového koronavírusu. Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank zdôraznil, že napriek uvoľňovaniu opatrení je trh práce naďalej ospalý. Pohyby v štatistikách totiž ani zďaleka nedosahujú predpandemické úrovne.

Horňák predpovedá, že na konci roka by mohla miera evidovanej nezamestnanosti klesnúť až k siedmim percentám. "V ďalších mesiacoch bude zaujímavé sledovať vývoj v odvetviach služieb, ktorých zamestnanci hľadali uplatnenie v iných častiach ekonomiky, čo niektorým prevádzkam môže priniesť problémy získať kvalifikovanejšiu pracovnú silu," podotkol analytik.

Za zníženie celkovej nezamestnanosti podľa Horňáka môže jednak dobrý výkon priemyslu, ale aj uvoľnenie opatrení v službách a obchode, čo poskytlo priestor náboru nových zamestnancov. Jemný nárast evidovanej miery nezamestnanosti si vysvetľuje lepšou pandemickou situáciou, ktorá zapríčinila nižší počet poberateľov PN a OČR a taktiež väčším počtom ľudí ukončujúcich podporné programy zamestnanosti.

Koršňák vyzdvihol, že prvé známky blížiaceho sa prebúdzania trhu práce v apríli potvrdzovala štatistika voľných pracovných pozícií. V porovnaní s marcom sa ich počet opäť zvýšil o 3,5 % na takmer 67.000. Dáta však zároveň ukazujú, že za úrovňami spred pandémie počet voľných pozícií v ekonomike stále výrazne zaostáva.

Takisto podotkol, že z regionálneho pohľadu aj v apríli platilo, že rýchlejší nárast miery nezamestnanosti naďalej vykazujú ekonomicky slabšie regióny na juhu stredného Slovenska a na východe krajiny. "Nezamestnanosť (sezónne očistená) tu v porovnaní s marcom vzrástla o 0,09 percentuálneho bodu (p.b.), kým v ekonomicky silnejších regiónoch západného Slovenska ´len´ o 0,02 p.b.," uzavrel analytik.