Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Ekonomika

Nová predsedníčka APSS A. Ghannamová chce asociáciu profesionalizovať

Anna Ghannamová, archívna snímka. Foto: TASR/Marko Erd

Prioritou nového vedenia Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) by mal byť zvýšený tlak asociácie na samosprávu, aby priemerné výdavky na rôzne druhy sociálnych služieb priblížila realite.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) SR si v stredu (29.11.) na svojom desiatom valnom zhromaždení zvolila za novú predsedníčku Annu Ghannamovú. Tá sa chce zamerať na profesionalizáciu organizácie a zvyšovanie morálneho kreditu pracovníkov v sociálnych službách v očiach verejnosti. Plánuje tiež naliehať na samosprávu v otázke financií. Informovala o tom APSS SR.

Prioritou nového vedenia v nasledujúcom roku by mal byť zvýšený tlak asociácie na samosprávu, aby priemerné výdavky na rôzne druhy sociálnych služieb priblížila realite. Ich umelé znižovanie v snahe dávať klientom neverejných poskytovateľov menej financií z verejných zdrojov nie je podľa Ghannamovej správnym krokom. Dodala, že vstupné náklady na sociálne služby sa za desať rokov radikálne zvýšili. "Klienti neverejných poskytovateľov majú právo na rovnaký podiel z verejných zdrojov samospráv ako klienti verejných poskytovateľov," zdôraznila.

Predsedníctvo asociácie privítalo aj parlamentom schválenú novelu zákona o sociálnych službách. Zvýšenie príspevku v pobytových službách pomôže poskytovateľom zvládnuť nárast minimálnej mzdy, keďže 70 až 75 % všetkých nákladov na sociálne pobytové služby sú práve náklady na mzdy a odvody. Asociácia víta aj to, že štát na seba prevzal vyplácanie príspevku tých druhov služieb, na ktoré doteraz vyplácali príspevok v odkázanosti samosprávne kraje.

APSS však zároveň upozorňuje, že ak samospráva peniaze, ktoré takto ušetrí, nerozdelí rovnomerne pre verejných a neverejných poskytovateľov a dá neverejným poskytovateľom menej ako doteraz, tak ani zvýšený príspevok z MPSVR im nebude stačiť na ďalšie očakávané mzdové nároky. "Poskytovatelia sa teda obávajú, že sa môžu dostať ešte do horšej finančnej situácie, než v ktorej boli pred novelou," konštatuje asociácia v stanovisku.

Rezort práce podľa štátneho tajomníka ministerstva Branislava Ondruša vyzval samosprávu, konkrétne Združenie samosprávnych krajov (SK8) a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), aby si plnili svoje zákonné povinnosti voči odkázaným občanom. Požiada tiež nových županov, aby transparentne zverejňovali všetky náklady svojich verejných sociálnych zariadení, vrátane nákladov, ktoré samosprávne kraje hradia z vlastných zdrojov mimo rozpočtu samotného verejného zariadenia. Priemerné náklady totiž určujú sumu, ktorú majú samosprávy doplácať neverejným poskytovateľom.