Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Automobilový priemysel vidí riziká pri zmene určovania minimálnej mzdy

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Schválenie týchto dvoch noviel podľa ZAP bude viesť k ďalšiemu poklesu konkurencieschopnosti Slovenska a budú opätovne zvyšovať náklady zamestnávateľov.

Bratislava 2. septembra (TASR) - Návrhy na úpravu výpočtu mechanizmu minimálnej mzdy, ako aj zavedenie 5-týždňovej dovolenky pre zamestnanca, ktorý má dieťa v trvalej starostlivosti, sú nesystémové a nepremyslené. Tvrdí to Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR. Obe novely boli predložené do parlamentu. Úpravu dovolenky navrhujú koaliční poslanci SNS a určovanie minimálnej mzdy zase poslanci Smeru-SD.

Schválenie týchto dvoch noviel podľa ZAP bude viesť k ďalšiemu poklesu konkurencieschopnosti Slovenska a budú opätovne zvyšovať náklady zamestnávateľov. ZAP upozorňuje na ekonomické analýzy, ktoré ukazujú, že na Slovensku dochádza k znižovaniu výkonnosti firiem, postupnému zastavovaniu investícií, čo so sebou prináša aj znižovanie zamestnanosti a hrozbu prepúšťania. "Aj na tieto skutočnosti sme upozorňovali predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a zástupcov viacerých ministerstiev na našom stretnutí vo februári tohto roku. Výsledkom rokovania bol prísľub, že akékoľvek ďalšie volebné balíčky nebudú zaťažovať zamestnávateľov, alebo tieto budú kompenzované tak, aby sa nezhoršovala pozícia výrobcov pôsobiacich na Slovensku v tvrdej konkurencii na globálnych trhoch," uviedol ZAP v stanovisku pre médiá. Počas rokovania zväz vládu žiadal aj o kompenzáciu vplyvov z predošlých sociálnych balíčkov. "K žiadnej kompenzácii dodnes neprišlo. Naopak, prichádzajú nové návrhy na zásadnú zmenu pracovno-právnej legislatívy," upozornil ZAP.

Za mimoriadne nebezpečný považuje zväz hlavne návrh na spôsob výpočtu minimálnej mzdy bez toho, aby bola odpojená od ostatných 42 zákonov, ktoré už teraz automaticky zvyšujú náklady zamestnávateľov. "Toto vytvára nebezpečný mechanizmus neustáleho nárastu nákladov. Najmä, ak vývoj miezd, vrátane minimálnej mzdy, nie je podložený rastom produktivity práce," tvrdí ZAP. Poslanci Smeru-SD však uviedli, že prijatie novely posilní postavenie minimálnej mzdy ako ústavného práva zamestnanca. Zároveň sa má posilniť úloha zástupcov zamestnávateľov a zamestnancov v rámci tohto procesu, pretože ich dohoda o sume mesačnej minimálnej mzdy má byť záväzná. Podľa poslancov bude zabezpečená aj predvídateľnosť sumy mesačnej minimálnej mzdy.

Poslanci SNS sú zase pri návrhu na zvýšenie výmeru dovolenky presvedčení, že to bude mať pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo, rodinu, samotnú výchovu detí, ale aj na cestovný ruch.

Zväz však žiada vládu, aby podobné návrhy iniciovala štandardným spôsobom. "Je nevyhnutné, aby prešli celým legislatívnym procesom a celospoločenskou diskusiou, ktorá by analyzovala ich dosahy. Zároveň je nevyhnutné hľadať aj možnosti, ako vplyvy noviel zákonov kompenzovať," myslí si zväz.

Ak má vláda ambíciu novelizovať Zákonník práce, zväz vidí iné akútne problémy, ktoré potrebujú riešenie. "Ide hlavne o problematiku zvýšenia flexibility pracovného trhu, ako aj prijímania nástrojov, ktoré budú smerovať k udržaniu zamestnanosti, predovšetkým v obdobiach poklesu ekonomického rastu a hrozieb prepúšťania," myslí si zväz. Opätovne tiež zdôrazňuje, že automobilový priemysel je kľúčovým odvetvím slovenskej ekonomiky. "Akékoľvek nepremyslené zásahy v súčasnosti spôsobujú znižovanie konkurencieschopnosti slovenských firiem v dobe, keď sa rozhoduje o budúcich projektoch, a kedy sa nedá hovoriť o priaznivom ekonomickom vývoji v Európe a vo svete," dodal zväz.