Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Až 70 percent budov pre bývanie zamestnancov je starších ako 15 rokov

FOTO TASR - Jozef Ďurník Foto: TASR

Hlavným ťahúňom dopytu po ubytovacích zariadeniach tohto typu na Slovensku je najmä automobilový priemysel.

Bratislava 14. júna (TASR) - Bývanie pre zamestnancov na Slovensku vo veľkej miere sprevádza nízky štandard ubytovania a služieb. Až 70 % ubytovacích kapacít tvoria budovy staršie ako pätnásť rokov. Väčšina z nich prechádza opakovanými nevyhnutnými opravami, ale chýba im rozsiahla renovácia, ktorá by viedla k štandardu ubytovania v západnej Európe. TASR o tom informovala poradenská spoločnosť pre reality a investície CBRE.

„Nové alebo úplne zrekonštruované budovy predstavujú približne 30 % z celkovej kapacity. Pokiaľ ide o ceny, sadzby v nových alebo vynovených budovách sú zvyčajne o 30 až 40 % vyššie v porovnaní so starými ubytovňami," povedal riaditeľ oddelenia tejto spoločnosti pre prieskum a oceňovanie nehnuteľností Jan Kulhánek.

Hlavným ťahúňom dopytu po ubytovacích zariadeniach tohto typu na Slovensku je najmä automobilový priemysel. Mestá ako Bratislava, Trnava, Nitra a Žilina sú lokality, v ktorých dominuje práve tento typ priemyslu a predpokladá sa, že výrobné kapacity tu budú ešte pribúdať. „Vzhľadom na nedostatok pracovnej sily v týchto regiónoch a zvyšujúci sa počet pracovníkov v automobilových závodoch je logické, že dopyt po ubytovniach pre migrujúcich zamestnancov bude aj naďalej rásť," tvrdí Kulhánek. 

Podľa neho je predpoklad, že táto situácia povedie k výstavbe nových ubytovacích zariadení a k zvyšovaniu štandardu súčasných. "Spolu s fabrikami, ktoré už benefit ubytovania ponúkajú, budú pribúdať aj ďalšie, ktoré si osvoja nový štandard ponuky pre svojich zamestnancov. V opačnom prípade hrozí, že nedostatok ubytovní môže spomaliť prijímací proces pracovníkov, čo môže zase následne spomaliť produkciu priemyselných podnikov," upozornil. 

Najvyšší počet postelí v ubytovniach je v Bratislave (3450), na druhom mieste je Nitra (860), na treťom Trnava (790) a na štvrtom je Žilina (700), uzatvára CBRE.