Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

AZZZ:Podnikatelia s výpadkom tržieb by mali mať opäť odklad povinností

Na snímke sprava prezident AZZZ Tomáš Malatinský, prezident APZ Alexej Beljajev a Andrej Lasz. Foto: TASR - Martin Baumann

Túto výnimku podľa vyjadrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR pripustil minister financií Eduard Heger (OĽANO) na piatkovom (16. 10.) rokovaní ekonomického krízového štábu.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Podnikatelia, ktorí majú problém zaplatiť daň z príjmu do konca októbra, by mohli požiadať o ďalší odklad. Túto výnimku podľa vyjadrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR pripustil minister financií Eduard Heger (OĽANO) na piatkovom (16. 10.) rokovaní ekonomického krízového štábu. V Podnikateľskom podcaste to potvrdil prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský.

"Podnikatelia, ktorí boli v prvej vlne úplne zatvorení, majú približne trojmesačné výpadky tržieb za prvý polrok. Do konca roka ostávajú necelé tri mesiace a pokiaľ by sa scenár zopakoval, mali by títo podnikatelia za celý rok polročný výpadok tržieb. Potom záleží na tom, kto má akú rezervu a čo dokáže ustáť. Isteže, sú podnikatelia, ktorí majú na to, aby vydržali aj pol roka bez tržieb, ale mnohí budú vo veľkej miere závislí od toho, či im štát pomôže a či môžu udržať pracovné miesta," uviedol Malatinský.

Podľa jeho slov je potešujúce, že sa zvýšili niektoré limity na pomoc pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), zvýšili sa limity pre podnikateľov, ktorí majú prekážky v práci, stále však ostávajú problematické odvody, ktoré sa vláda nepripravuje odpúšťať, a ďalším vážnym problémom je daňová povinnosť, ktorá bola odložená a do konca októbra je splatná. "Túto tému som otvoril na piatkovom rokovaní ekonomického krízového štábu. Minister financií mi prisľúbil, že ten, kto má problém s platením dane, môže zažiadať o posun a tieto dôvody sa budú akceptovať," povedal Malatinský s tým, že okolité krajiny pri pomoci podnikateľom omnoho viac využívajú zdroje z Európskej únie. "Česko, Maďarsko, Litva, Estónsko a iné využili do 14 modelov štátnej pomoci a my sme využili päť. Chýbajú najmä tie na podporu cestovného ruchu, ktorý u nás stráda. Dnes sa tam objavuje, že keď firmy dokážu, že majú medziročný pokles viac ako 40 %, tak im bude kompenzovaný výpadok tržieb od štyroch percent do 10 %. Čiže to je novinka, je chvályhodné, že to vôbec vzniklo. Na druhej strane si myslím, že to bude málo," upozornil Malatinský.

Pre podnikateľov je problematická aj novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, kde je bod, podľa ktorého je právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, vylúčené. Malatinský vníma toto ustanovenie ako protiústavné. "Oslovili sme nášho partnera Právnickú fakultu Univerzity Komenského a máme jeho stanovisko, v ktorom sa podpísalo osem právnikov. Ich názor asi nie je úplne zanedbateľný. Tí nám dali za pravdu a myslia si, že je to minimálne v rozpore s Ústavou SR. Ale keby aj nie, je takéto ustanovenie nevhodné a mal by sa na toto vytvoriť špecializovaný zákon," dodal Malatinský.