Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Bankové asociácie sa ohradili voči finančnej transakčnej dani

Ilustračné foto Foto: TASR

Asociácie upozorňujú aj na riziko nespravodlivej marginalizácie a konkurenčného znevýhodnenia finančných inštitúcií z menších zúčastnených krajín.

Bratislava 27. januára (TASR) – Aj slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) dostal list od štyroch bankových asociácií a federácií, ktoré reprezentujú takmer 100 % európskeho bankového sektora. List, v ktorom upozorňujú na dôsledky zavedenia dane z finančných transakcií (FTT), zaslali 11 ministrom financií členských krajín Európskej únie. Informovala o tom Slovenská banková asociácia (SBA).

Bankové asociácie listom reagovali na písomnú žiadosť francúzskeho ministra financií Michela Sapina a rakúskeho spolkového ministra financií Hansa Jörga Schellinga, aby boli prijaté kroky na oživenie prípravných prác pre zavedenie dane z finančných transakcií na základe posilnenej spolupráce Belgicka, Estónska, Francúzska, Grécka, Nemecka, Rakúska, Slovenska, Slovinska, Španielska, Portugalska a Talianska.

Európska asociácia družstevných bánk (EACB), Európska asociácia verejných bánk (EAPB), Európske združenie sporiteľní (ESBG) a Európska banková federácia (EBF), ktorej členom je aj SBA, zdôrazňujú, že vlády zapojených krajín nebezpečne podceňujú ekonomický dosah dane na ekonomiky únie. "Ak bude daň zavedená tak, ako bola navrhnutá, vážne ohrozí finančnú stabilitu nielen v eurozóne," priblížila v stanovisku pre médiá SBA.

Asociácia zároveň uviedla, že aj nedávno zrealizovaný výskum pre Európsku komisiu ukázal, že významným otáznikom je výber tejto dane a jeho nákladnosť. "Zavedenie dane z finančných transakcií môže pôsobiť kontraproduktívne dôsledkom nízkych daňových príjmov z nej a súčasne vysokým nákladom na jej zavedenie a udržanie systému jej výberu," doplnila SBA.

Asociácie upozorňujú aj na riziko nespravodlivej marginalizácie a konkurenčného znevýhodnenia finančných inštitúcií z menších zúčastnených krajín, čo podľa nich nezostane bez dôsledkov aj na nefinančné sektory ekonomík týchto krajín. "Efektívnosť zavedenia takejto dane pre Slovensko je viac než otázna. Ako sa uvádza v liste, cestou na zvýšenie rozpočtových príjmov je zvyšovanie a podnecovanie ekonomických aktivít podnikateľského sektora a zvyšovanie zamestnanosti," dodala SBA.