Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Banky v eurozóne plánujú splatiť ECB ďalších 2,06 miliardy eur

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Guvernéri tento mesiac diskutovali aj o tom, či bankám opäť neponúknu lacné úvery, ale zatiaľ sa nerozhodli, či vôbec, prípadne kedy tak urobia.

Frankfurt nad Mohanom 28. júna (TASR) - Finančné ústavy v eurozóne plánujú na budúci týždeň predčasne splatiť Európskej centrálnej banke (ECB) 2,06 miliardy eur z lacných úverov, ktoré im poskytla v rámci boja s dlhovou krízou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň ubezpečil trhy, že banka neplánuje tak skoro zmeniť svoju menovú politiku a bude aj komerčné banky v eurozóne naďalej zásobovať peniazmi.

Viacerí investori mali totiž obavy, že ECB by mohla nasledovať príklad americkej centrálnej banky Fed, ktorá pôvodne chcela začať postupne znižovať podporu ekonomike. Ale po revízii výsledkov za 1. kvartál, ktoré ukázali, že hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov v prvých troch mesiacoch roka vzrástol len o 1,8 %, a nie o pôvodne odhadovaných 2,4 %, Fed v snahe upokojiť trhy oznámil, že bude ekonomiku podporovať dovtedy, kým sa jej výkon nezlepší a neudrží na solídnej úrovni.

Rada guvernérov ECB zasadne budúci týždeň


Rada guvernérov ECB sa zíde na pravidelnom zasadnutí na budúci týždeň a väčšina analytikov predpovedá, že kľúčovú úrokovú sadzbu ponechajú na rekordne nízkej úrovni 0,5 %.

Guvernéri tento mesiac diskutovali aj o tom, či bankám opäť neponúknu lacné úvery, ale zatiaľ sa nerozhodli, či vôbec, prípadne kedy tak urobia.

ECB na konci decembra 2011 a vo februári 2012 poskytla bankám v eurozóne lacnú dlhodobú likviditu (LTRO) za viac ako 1 bilión eur s 1-% úrokom. Najprv v decembri 2011 požičala v rámci LTRO 523 bankám celkovo 489 miliárd eur, a potom koncom februára 2012 poskytla 800 bankám ďalších 529,5 miliardy eur. ECB však odvtedy znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordne nízku úroveň 0,5 %, takže banky môžu získavať krátkodobú likviditu od centrálnej banky ešte lacnejšie. Mnohé z nich sa preto snažia predčasne vrátiť úvery, ktoré získali v rámci LTRO, napriek tomu, že prvé z nich sú splatné až v januári 2015.