Najviac do bánk vkladali podniky z oblasti veľkoobchodu, maloobchodu a predaja a opravy áut.
Autor TASR
Bratislava 4. júna (TASR) - V apríli tohto roka banky na Slovensku zaznamenali rast vkladov aj úverov. Po dvoch mesiacoch poklesu sa zvýšili vklady nefinančných spoločností a zároveň druhý mesiac za sebou rástli aj pôžičky. Vo svojom aktuálnom komentári to konštatujú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).
Vklady súkromného sektora v štvrtom mesiaci tohto roka medzimesačne vzrástli o 0,8 %, medziročne sa rast zrýchlil o jeden percentuálny bod (p.b.) na 8,2 %. "Hoci sa medzimesačný rast vkladov mierne zrýchlil, vývoj v jednotlivých sektoroch sa líšil. Nefinančným spoločnostiam sa po dvoch mesiacoch poklesu zvýšili vklady o 1,8 % medzimesačne. Tento nárast však nebol plošný vo všetkých odvetviach," priblížili analytici NBS.
Najviac do bánk vkladali podniky z oblasti veľkoobchodu, maloobchodu a predaja a opravy áut. "Mohlo by to naznačovať oživenie súkromnej spotreby začiatkom 2. štvrťroka," tvrdia analytici. Rast vkladov domácností sa v apríli medzimesačne spomalil z 1 % na 0,6 %.
Banky naďalej zaznamenali aj rast úverov. Tie súkromnému sektoru vzrástli medzimesačne o 0,7 %, medziročná dynamika sa zrýchlila o 0,2 p. b. na 8,1 %. "Rast úverov nefinančným spoločnostiam sa obnovil, aj keď je pomerne pomalý. Medzimesačne vzrástli úvery o 0,2 % v dôsledku čerpania krátkodobých úverov. Naopak, prehĺbil sa pokles dlhodobých úverov," doplnili analytici. Medzimesačne stále klesajú aj dlhodobé úvery a podľa analytikov tak predstavujú riziko pomalého rastu súkromných investícií v tomto roku. "V rámci účelu použitia úveru, poklesli v apríli najmä investičné úvery a úvery na nehnuteľnosti," priblížili analytici NBS.
Tempo poskytovania úverov domácnostiam sa v apríli vrátilo na úroveň zo začiatku tohto roka, a to na 0,8 %. "Čiastočne je za tým nepatrné ochladenie dopytu po úveroch na nehnuteľnosti, avšak väčšie spomalenie zaznamenali úvery na spotrebu," doplnili analytici s tým, že rast úverov by mal pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Dôvodom sú nízke úrokové sadzby, ktoré sa dostali na historické minimum, ale aj zlepšujúca sa situácia na trhu práce. "Domácnosti upriamujú podľa prieskumov svoju pozornosť najmä na terajšie veľké nákupy, čo by mohlo akcelerovať súkromnú spotrebu," dodali analytici NBS.