Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Ekonomika

Bankám sa vlani darilo v poskytovaní úverov na bývanie

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Približne polovica nových úverov slúžila na splatenie tých starých.

Bratislava 2. februára (TASR) - Vlaňajšok bol rekordný v objeme poskytnutých úverov, ako aj v poklese úrokových sadzieb. Banky poskytli klientom na bývanie takmer 5,6 miliardy eur, čo je medziročný nárast zhruba o 8 %. Pritom približne polovica nových úverov slúžila na splatenie tých starých. Vo svojom aktuálnom komentári to konštatuje spoločnosť Fincentrum. "Klienti v plnej miere využili priaznivé podmienky na trhu, aby ušetrili na drahých pôžičkách z minulosti. Priemerná úroková sadzba na existujúcich úveroch so splatnosťou nad päť rokov klesla z januárových 4,03 % na decembrových 3,5 %," vyčíslil senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

V decembri minulého roka pritom priemerná úroková sadzba na poskytnutých úveroch dosiahla nové minimum, keď klesla na 2,37 %. "Banky v posledných mesiacoch podmienky výraznejšie nezmenili. Takže kolísanie priemeru pri úrokoch okolo 2,40 % až 2,5 %, aj nové decembrové minimum, je skôr odrazom toho, akí klienti a na aké nehnuteľnosti v danom čase žiadali úver a nie trendu ďalšieho klesania úrokov," doplnil Világi.

Zároveň uviedol, že stále existuje priestor na zlacnenie starších hypoték. Od 21. marca nadobudne účinnosť nový zákon o úveroch na bývanie, ktorý prináša maximálny poplatok za predčasné splatenie úveru aj mimo výročia fixácie vo výške jedného percenta. "Klienti tak dostali novú príležitosť, aby ušetrili na splátkach aj celkovej preplatenosti. Kombinácia nízkej pokuty za zmenu banky s aktuálnymi úrokovými sadzbami znamená, že nadišiel čas uvažovať aj nad dlhšími fixáciami. Klient tak pri dobrej ponuke získa istotu aktuálnych výhodných podmienok na dlhšie obdobie a možnosť pomerne lacno odísť, ak sa vyskytne lepšia ponuka," tvrdí Világi.

Výhodné podmienky však podľa neho nemusia vydržať dlho, nová zákonná úprava totiž prináša aj riziká. Ako uviedol, ak sa totiž záujem o refinancovanie rozbehne príliš, banky budú musieť prijímať opatrenia na kompenzáciu strát. "Obdobná legislatíva v zahraničí znamenala napríklad zvýšenie úrokových sadzieb. Do úvahy prichádza aj obmedzenie ponuky dlhších fixácií, či zavedenie nových, alebo zvýšenie existujúcich poplatkov spojených s úvermi na bývanie," doplnil Világi s tým, že o konkrétnych opatreniach banky hovoriť nechcú. "Všetko bude závisieť od prvých mesiacov platnosti zákona," dodal.