Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

BEBLAVÝ:Schránky s tajným vlastníkom musia pri konkurze na koniec radu

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

O svojom návrhu, v ktorom novelizuje 13 právnych noriem, Beblavý tvrdí, že je komplexný.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Ak schránková spoločnosť neodhalí svojich skutočných vlastníkov v procese konkurzu a reštrukturalizácie spoločnosti, ktorá jej dlhuje, bude automaticky považovaná za spriazneného veriteľa a dostane sa tak na koniec radu poškodených. Nie je pritom dôležité, či dlhujúca firma obchodovala so štátom, alebo nie. V novele zákona o konkurze a reštrukturalizácii to navrhujú poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Martin Fedor (obaja nezaradení). Predstavitelia Siete predložili novelu na májovú schôdzu pléna.

Prinášame vám záznam z brífingu Miroslava Beblavého:


Aj Beblavý, podobne ako poslanci OĽaNO, SaS a NOVA a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), hovorí o nutnosti poznať konečných užívateľov výhod pri právnických osobách obchodujúcich so štátom. Kým ÚVO to chce deklarovať cez čestné vyhlásenie, OĽaNO, SaS a NOVA žiadajú potvrdenie z banky o tom, kto je konečným beneficientom. Podľa Beblavého stačí čestné prehlásenie, avšak s možnosťou pri akýchkoľvek pochybnostiach údaje preveriť.

Beblavý pripomenul, že na základe uznesenia parlamentu mal byť register konečných užívateľov výhod zriadený už do konca marca. "Myslím si, že vláda ho ani schváliť nemôže, lebo je to vláda schránok. Tie sú spôsobom a symbolom, ako vycicať štátny rozpočet," povedal.

O svojom návrhu, v ktorom novelizuje 13 právnych noriem, Beblavý tvrdí, že je komplexný. "Zabráni, aby firmy s neznámymi majiteľmi okrádali nás všetkých. Pokrýva nielen verejné obstarávanie, ale napr. aj zdravotné poisťovne, súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti či veriteľov v konkurze a reštrukturalizácii. Dozvedeli by sme sa teda, kto je polovičný vlastník Dôvery či záchrannej spoločnosti Falck. Kým bude na Slovensku biznis so štátom vedený cez schránkové firmy, nebude sa dať s verejnými prostriedkami dobre nakladať," odkázal.

Návrh sa tiež týka aj veľkej privatizácie, predaja či prenájmu štátneho, verejnoprávneho, obecného a župného majetku, ako aj dotácií a eurofondov.