Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Belgickí policajti vstúpili do generálneho štrajku

Štrajk policajtov je adresovaný aj politickým vyjednávačom, ktorí od leta rokujú o zostavení novej federálnej vlády.

Brusel 23. septembra (TASR) - Okolo 65 až 75 percent príslušníkov belgickej polície vstúpilo dnes do generálneho štrajku. Menší štrajk sa konal už minulý týždeň vo štvrtok, dnes sa však koná prvý generálny štrajk ochrancov zákona od reformy polície v roku 2001, uviedla tlačová agentúra Belga.

Dôvody, ktoré viedli ku štrajku, sú podľa belgických médií viaceré, policajti však protestujú najmä proti zmenám v dôchodkovom systéme a perspektíve úsporných opatrení. To bol aj dôvod minulotýždňového štrajku, keď niekoľko tisíc štrajkujúcich mužov zákona si vyžiadalo stretnutie s ministrom pre dôchodky Alexandrom De Croom.

Generálny štrajk zasiahol celú krajinu, pričom dnes do výkonu povolania nenastúpilo v závislosti od jednotlivých regiónov od 65 do 75 percent policajtov. Policajné odborové centrály vyhlásili rozsiahlu mobilizáciu na protest proti strate práva odísť do predčasného dôchodku.

Štrajk policajtov je adresovaný aj politickým vyjednávačom, ktorí od leta rokujú o zostavení novej federálnej vlády. Policajti žiadajú prípravu právneho rámca, ktorý by chránil ich záujmy, a rozumnejšiu politiku v oblasti finančných úspor, ktorá postihuje všetkých zamestnancov polície.

Menšia účasť policajtov na výkone služby dnes ráno viedla k zvýšeným dopravným zápcham v meste Mons. V Bruseli sa štrajkujúci policajti zhromaždili na Hlavnom námestí a aj za pomoci vybuchujúcich petárd dávali najavo svoju nespokojnosť s doterajšími vládnymi opatreniami.

Zároveň so štrajkom policajtov sa v centre Bruselu dnes dopoludnia konalo aj protestné zhromaždenie niekoľkých odborových centrál zamestnancov. Spoločný protest odborárov prišlo podporiť okolo 7000 účastníkov. Tí terajšej vláde vyčítajú nedostatočné sociálno-ekonomické opatrenia a budúcu vládu vystríhajú, aby zohľadnila tlak spoločnosti pri rokovaní o dôchodkovej reforme, zvyšovaní DPH, nezamestnanosti, čo podľa nich ohrozuje systém sociálneho zabezpečenia.