Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Belgicko zasiahol druhý z mohutnej série štrajkov

Na snímke prístavní robotníci so svetlicami v rukách blokujú cestu do prístavu v belgickom Gente 1. decembra 2014. Odbory pokračujú v sérii "rotujúcich štrajkov", ktoré sú vyjadrením nespokojnosti odborových centrál so sociálno-ekonomickými opatreniami vlády Charlesa Michela predovšetkým v dôchodkovej oblasti, kde vláda navrhuje neskorší odchod do dôchodku. Foto: TASR/AP

Pred týždňom štrajk na jeden deň ochromil každodenný život v štyroch provinciách krajiny, dnes tisíce štrajkujúcich pokračujú v podobnom duchu.

Brusel 1. decembra (TASR) - Viaceré regióny Belgicka dnes ochromil štrajk zvolaný odborovými centrálami na protest proti plánovaným úsporným opatreniam federálnej vlády.

Štrajk zablokoval aj medzinárodnú železničnú dopravu z Francúzska, Luxemburska a Nemecka a došlo tiež k vážnym výpadkom vo fungovaní verejnej hromadnej dopravy.

Ide o druhú zo série masových štrajkových akcií, ktoré v novembri ohlásil "spoločný front" odborových zväzov. Odborári odmietajú vládne plány v oblasti dôchodkovej reformy a sociálneho zabezpečenia, ktorými chce vládny kabinet zlepšiť stav verejných financií a splniť rozpočtové kritériá požadované Európskou komisiou.

Pred týždňom štrajk na jeden deň ochromil každodenný život v štyroch provinciách krajiny, dnes tisíce štrajkujúcich pokračujú v podobnom duchu. Veľké valónske mestá Liége a Namur sú podľa hlásenia belgických médií "paralyzované", v Liége došlo k zavretiu letiska, štrajkové akcie opäť prebiehajú v provincii Belgické Luxembursko, najmä v meste Arlon, a protestné akcie zamestnancov hlásia aj flámske provincie s ohniskom diania v mestách Gent a Brugy.

Niektoré školy v štrajkujúcich provinciách zatvorili podobne ako pred týždňom, nemocnice obmedzili personál na nutné minimum a sektor služieb a lokálnej administratívy hlási obrovské výpadky. Štrajk zároveň ochromil prevádzku automobilky Volvo v Gente a oceliarskych závodov v Liége.

Vláda a jednotliví ministri volajú po obnovení sociálneho dialógu a komunikácii s odbormi a zamestnávateľskými zväzmi, ani vláda, ani odbory, však zatiaľ nepreukázali vôľu ustúpiť zo svojich pozícií. Stredopravá vláda Charlesa Michela tvrdí, že plánované škrty v dôchodkovej a sociálnej sfére sú nevyhnutné na to, aby sa krajina stala viac konkurencieschopnou a vyrovnala rozpočet. Odbory na druhej strane tvrdia, že nové opatrenia zasiahnu najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva a "ušetria tých bohatých".

Belgičania sa medzitým pripravujú na mohutný celonárodný štrajk, ktorý bol nahlásený na 15. decembra a ktorý opäť zastaví premávku vlakov a prostriedkov verejnej hromadnej dopravy v krajine.