Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Ekonomika

V Európe, USA, Japonsku a Indii zastavili lety lietadiel Boeing 787

Boeing 787 Dreamliner Foto: TASR/AP Photo
Boeing 787 Dreamliner Foto: TASR/AP

Boeingy 787 podľa tlačovej agentúry AP už nemôžu lietať ani v Európe. Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) nariadila zastavenie leteckej prevádzky lietadiel tohto typu.

Washington/Naí Dillí 17. januára (TASR) - Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v stredu (16. 1.) dočasne v Spojených štátoch zastavil prevádzku všetkých lietadiel Boeing 787 Dreamliner.

Príčinou je séria porúch tohto modelu. Dreamlinery musia zostať na zemi aj v Japonsku a Indii, informovala agentúra DPA.

FAA ako dôvod svojho rozhodnutia uviedla riziko vznietenia ohňa, pretože vstavané batérie sa môžu prehrievať. Priamou príčinou rozhodnutia bolo núdzové pristátie jedného Dreamlinera v Japonsku po tom, čo sa jedna jeho batéria "upiekla". Obe japonské letecké spoločnosti All Nippon Airways a Japan Airlines potom zrušili všetky stredajšie a štvrtkové lety strojov Boeing 787. Minulý týždeň zasa horela batéria jedného Dreamlineru stojaceho na zemi v Bostone.

Boeing doteraz dodal svojim zákazníkom 50 modelov 787, polovica z toho smerovala do Japonska. V USA prevádzkuje Dreamlinery len spoločnosť United Airlines. Aerolínie budú môcť opäť lietať so šiestimi lietadlami tohto modelu až po tom, čo dokážu, že batérie v lietadlách sú bezpečné, uviedla FAA.

Evakuácia cestujúcich z Dreamlinera v Japonsku



Po rozhodnutí FAA zastavila prevádzku svojich šiestich strojov Boeing 787 aj indická letecká spoločnosť Air India. Šéf aerolínií Rohit Nandan povedal v rozhovore pre denník Times Of India, že Air India v súlade s pokynmi FAA dočasne stiahne lietadlá Boeing 787 z prevádzky a skontroluje ich.


V USA pozastavili prevádzku lietadiel Boeing 787 Dreamliner

Americký Federálny letecký úrad (FAA) v stredu nariadil prevádzkovateľom všetkých lietadiel typu Boeing 787 Dreamliner registrovaným v USA, aby až do odvolania zostali mimo prevádzky. Toto opatrenie platí dovtedy, kým sa nevylúči riziko vzniku požiaru po poškodení batérií, na čo po nedávnych incidentoch upozornili odborníci.

K opatreniu FAA sa neskôr pridala aj Európa, Japonsko a India.

Ako dnes informovala agentúra DPA, FAA tak rozhodol po stredajšom núdzovom pristátí tohto nového dopravného lietadla v západnom Japonsku po tom, ako sa v kokpite objavil dym. K najnovšiemu zo série technických problémov tohto dopravného stroja došlo na linke japonskej spoločnosti Nippon Airways (ANA) z mesta Jamaguči do Tokia.

Akýkoľvek Boeing 787 Dreamliner, registrovaný v USA, bude môcť vzlietnuť až po tom, ako konštruktéri stroja presvedčia technikov FAA o bezpečnosti batérií a elektrických systémov lietadla. V súčasnosti je jediným používateľom nového lietadla Dreamliner spoločnosť United Airlines.

"Po problémoch s batériami z nich unikli horľavé elektrolyty, pričom došlo k poškodeniu batérie vplyvom tepla, ako aj uvoľneniu dymu na dvoch modeloch lietadla typu 787. Primárna príčina tohto zlyhania je predmetom vyšetrovania. Ak by sa tento stav neodstránil, mohlo by dôjsť ku poškodeniu kľúčových systémov a konštrukcie, ako aj k vznieteniu elektrických súčastí stroja," vysvetlil svoje rozhodnutie FAA.

Moderné lietadlá Boeing 787 Dreamliner zaznamenali sériu problémov s elektrickými a mechanickými systémami, odkedy ich s vyše trojročným oneskorením uviedli do prevádzky koncom roku 2011.

Minulý týždeň zistili upratovacie čaty oheň v elektrickom systéme pomocnej napájacej jednotky v prázdnom lietadle Dreamliner spoločnosti Japan Airlines (JAL) na Loganovom medzinárodnom letisku v Bostone. Deň na to sa musel ďalší Dreamliner prevádzkovaný JAL vrátiť k terminálu na tomto letisku po úniku paliva počas rolovania.

Šéf Boeingu Jim McNerney sa podľa novín USA Today za nepríjemnosti súvisiace s incidentmi nových strojov Dreamliner ospravedlnil prevádzkovateľom i pasažierom.