Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Ekonomika

Boj ECB proti inflácii posilnil kurz eura, Slováci v zahraničí ušetria

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Vojna na Ukrajine a energetická kríza donútili ECB razantne zvýšiť úrokové sadzby, pričom so zvyšovaním úrokov začala európska mena posilňovať

Bratislava 5. mája (TASR) - Razantný boj Európskej centrálnej banky (ECB) proti inflácii výrazne podporil kurz eura, a to začalo posilňovať. Slovákom môže znížiť výnosy dolárových investícií, pri výletoch za hranice však dokážu ušetriť. Neplatí to však pre susednú Českú republiku, keďže kurz koruny je voči spoločnej európskej mene výrazne silnejší, než to bolo v minulosti. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

Vojna na Ukrajine a energetická kríza donútili ECB razantne zvýšiť úrokové sadzby, pričom so zvyšovaním úrokov začala európska mena posilňovať. Z úrovne necelého dolára za jedno euro sa dostala cez hranicu 1,10 EUR/USD. "Doláru neprospieva ani zlepšenie nálady na finančných trhoch, ktorá znižuje dopyt po bezpečných investíciách, za akú sa pokladá aj americká mena. Euro tak má dobre našliapnuté, aby voči USD ďalej posilňovalo," povedal analytik platformy Portu Marek Malina.

Vývoj kurzu eura nemá vplyv iba na investície, ale aj na výlety, dovolenky či nákupy v zahraničí. V tomto kontexte môže byť podľa Portu pre Slovákov zaujímavé najmä Česko. "Ak ste sem vycestovali za rodinou alebo na výlet, ešte v pomerne nedávnej minulosti ste za jedno euro dostali zhruba 25 až 27 Kč. Takýto výmenný kurz platil celú dekádu medzi rokmi 2010 až 2020. Odvtedy však koruna značne posilnila," uviedol Malina. Dnes tak za euro turista dostane v zmenárni len približne 23,5 Kč, čo znamená že pobyt v Česku sa kurzom predražil približne o desať percent. Z tohto vývoja však môžu ťažiť českí turisti pri výlete na Slovensko.

Maďarský forint však od roku 2012 voči euru konštante oslabuje. "Zatiaľ čo v roku 2012 ste za euro dostali menej ako 300 forintov, v októbri minulého roku to bolo až 430. Za desaťročie tak euro posilnilo voči forintu až o 50 %. Od októbra sa však klesajúci trend zvrátil a forint posilnil. Aktuálny výmenný kurz je 372 forintov za jedno euro. Napriek tomu je to pre Slovákov stále výhodný kurz," priblížil Malina. Podobný trend voči euru má aj poľský zlotý, ktorého kurz sa za posledných desať rokov oslabil zhruba o 13 %.

Ďalším faktorom, ktorý podľa Portu ovplyvňuje cenovú výhodnosť jednotlivých dovolenkových destinácií, je aj miestna inflácia. "Ešte v roku 2015 ste dostali za jedno euro menej ako tri turecké líry, dnes je to už 21 lír. K výraznému znehodnoteniu líry však došlo v dôsledku vysokej inflácie. Tá je dlhodobo vysoká a na pomedzí rokov 2018 a 2019 presiahla 20 %. V minulom roku dokonca 80 %," poznamenal Malina.

Markantný nárast cien v Turecku tak spôsobil, že napriek oslabeniu miestnej meny viaceré cestovné kancelárie reportujú, že dovolenky v tejto krajine pomerne výrazne zdraželi. Analytici preto odporúčajú pozerať sa okrem kurzu aj na vývoj cien v krajine, do ktorej sa ľudia chystajú vycestovať.

Šutaj Eštok: Krízové riadenie treba zreformovať, vznikne nový útvar

Slovensko by opravy bunkrov mohlo podľa ministra vnútra financovať aj prostredníctvom eurofondov.

- Vzťah Čechov k Slovensku sa podľa prieskumu STEM výrazne zhoršil. Kým v minulosti ho Česi hodnotili pravidelne najlepšie, v najnovšom prieskume SR klesla na desiate miesto.

- Krízové riadenie štátu treba podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zreformovať. Na ministerstve vnútra tak vznikne útvar pre krízové riadenie.

- Slovensko si v májovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo takmer 607 miliónov eur pri celkovom dopyte investorov 1,626 miliardy eur. Informovala o tom v pondelok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.

- V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom (okres Žilina) z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

- Pápež Lev XIV. prijal v pondelok vo Vatikáne na súkromnej audiencii viceprezidenta USA J. D. Vancea s manželkou Ushou.

- Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

- Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

- Štátna veterinárna a potravinová správa od stredy (21. 5.) uvoľnila niektoré opatrenia proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky. Okrem iného veterinári zrušili zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska a umožnili otvorenie všetkých zoologických záhrad.

- Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

- Takmer 400 mladých šachistov z celého Slovenska sa v uplynulom týždni stretlo v Kongresovom centre pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši na Majstrovstvách Slovenska (MSR) mládeže v šachu 2025.

- Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciou Via Iuris podali celkovo jedenásť súdnych žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

- Britský horolezec Kenton Cool v nedeľu po devätnásty raz vystúpil na vrchol Mount Everestu, čím prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov medzi zahraničnými horolezcami.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého summitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite.

- Hokejisti Floridy Panthers sa stali druhými finalistami Východnej konferencie v play off NHL. V rozhodujúcom siedmom zápase 2. kola vyraďovacích bojov triumfovali na ľade Toronta vysoko 6:1. V sérii o postup do finále NHL nastúpia proti Caroline.

- Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o desať miliónov eur, oznámila ministerka zdravotníctva Nina Warkenová. Krajina tak reaguje na oznámené odstúpenie Spojených štátov z tejto organizácie, ktoré boli jej najväčším prispievateľom.

- Lídri Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska v nedeľu diskutovali so Spojenými štátmi o vojne na Ukrajine a nevylúčili ani zavedenie sankcií proti Rusku, ak Moskva nebude chcieť uzavrieť prímerie, uviedla kancelária britského premiéra Keira Starmera.

- Európska únia (EÚ) má záujem zlepšiť partnerstvo s Austráliou v oblasti obrany a uzavrieť s ňou bezpečnostný pakt, naznačila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Izrael čiastočne povolí dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy po takmer trojmesačnej blokáde, informovala tamojšia vláda. Do palestínskej enklávy umožní dovoz základného množstva potravín s cieľom podporiť tak svoju novú pozemnú ofenzívu proti Hamasu.