Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Na Primaciálnom námestí v Bratislave budú protestovať taxikári

Ilustračné foto. Foto: TASR

Vyjadriť tak chcú nespokojnosť s nečinnosťou úradov voči vodičom pracujúcim pre rôzne aplikácie a taxislužby, ktoré podľa nich nerešpektujú legislatívu.

Bratislava 10. apríla (TASR) - Na bratislavskom Primaciálnom námestí budú v utorok (11.4.) od 13.00 h protestovať taxikári. Vyjadriť tak chcú nespokojnosť s nečinnosťou úradov voči vodičom pracujúcim pre rôzne aplikácie a taxislužby, ktoré podľa nich nerešpektujú legislatívu. "Nechceme mierniť zákony pre taxikárov. Chceme, aby zákon platil pre všetkých rovnako," uvádzajú taxikári. Konanie protestu potvrdil TASR predseda Únie taxikárov z Bratislavy Ondrej Wenzl.

Únia taxikárov poukazuje na kontroverzný princíp, keď pre partnerských vodičov zapojených do aplikácie platia iné pravidlá a kritériá ako pre "profesionálnych" vodičov taxislužieb. Je presvedčená, že spoločnosť a vodiči nerešpektujú a porušujú legislatívu SR, najmä zákon o cestnej doprave, nemajú potrebné povolenia, poistenia, psychotesty či lekárske prehliadky. Únia už v minulosti zorganizovala protestné jazdy mestom, ale aj petíciu za bezodkladné zastavenie činnosti pre spoločnosť Uber Slovakia.

"Chceme, aby sa magistrát spamätal, lebo sa stále vyhovára, že nemôže konať. Zákon jednoznačne hovorí, že môže, lebo má kontrolórov, tak, ako to bolo v iných mestách ako Praha či Brno," uviedol pre TASR Wenzl. Ministerstvo dopravy a výstavby koncom marca vyzvalo hlavné mesto, aby zvýšilo kontroly taxislužieb v hlavnom meste. "V tomto zmysle sa za taxislužbu považuje aj prevádzkovanie taxislužby prostredníctvom mobilnej aplikácie Uber," priblížil pre TASR rezort dopravy s tým, že poskytovatelia služieb prostredníctvom tejto aplikácie sú povinní spĺňať požiadavky podľa zákona.

Magistrát tvrdí, že problematika mobilnej aplikácie Uber a jej podobné služby nie sú v kompetencii hlavného mesta. "Autá Uber-u nie sú označené ako taxi, preto ich mestská polícia nemôže kontrolovať," uviedla pre TASR Iveta Kešeľáková z oddelenia komunikácie. Mesto však podľa jej slov postupuje v súlade so zákonom a právami, ktoré mu umožňuje zákon, napríklad ukladá pokuty za iné správne delikty v súvislosti s porušením zákona o cestnej premávke. "Rieši správne delikty taxislužieb v správnom konaní na základe podnetu mestskej a štátnej polície, napr. označenie, taxametre či koncesie," priblížila Kešeľáková. Ako podotkla, kontrola áut Uber-u do tejto kompetencie nepatrí. Na to by podľa nej bolo potrebné zmeniť legislatívu ohľadom taxislužieb, ktorá by obsiahla aj druh služieb, ktoré poskytuje Uber.

Podľa hovorkyne Uber SR a ČR Miroslavy Jozovej ale partnerskí vodiči platformy fungujú v súlade s direktívou EÚ a registrovaných používateľov platformy spájajú so spoľahlivými a bezpečnými poskytovateľmi prepravy. Tí sú legálne zaregistrovaní a plniť si majú všetky daňové povinnosti, pričom preprava je tiež transparentná. Zároveň zdôrazňuje, že partnerskí vodiči Uber nemôžu využívať žiadne privilégiá, ktoré majú poskytovatelia taxislužieb. Protesty, ale aj útoky skupinky vodičov taxislužieb voči partnerským vodičom Uber-u podľa spoločnosti iba zvýrazňujú fakt, že technologická platforma sa stáva populárnejšou.