Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Ekonomika

Brexit bez dohody môže pribrzdiť zotavovanie britskej ekonomiky

Zástava Spojeného kráľovstva je spúštaná dole pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli 31. januára 2020. Veľká Británia vystúpi z EÚ v piatok 31. januára o polnoci. Od tohto okamihu nadobudne platnosť dohoda o brexite, pričom Británia už nebude členským štátom EÚ a bude sa považovať za tretiu krajinu. Prechodné obdobie, ktorého cieľom je poskytnúť občanom a podnikom z EÚ aj Británie viac času na prispôsobenie sa novej situácii, má potrvať do 31. decembra 2020. Foto: TASR/AP

Britská vláda aj napriek pandémii nového koronavírusu zatiaľ vylučuje akékoľvek predĺženie prechodného obdobia a rokovaní.

Londýn 2. júna (TASR) – Nebezpečenstvo brexitu bez dohody je späť, teraz však hrozí, že naruší krehké zotavovanie britskej ekonomiky po koronakríze.

Vyjednávači Británie a Európskej únie začínajú posledné kolo rokovaní, ktoré je naplánované ešte pred kľúčovým júnovým samitom EÚ, a zvyšuje sa pravdepodobnosť, že pobrexitové prechodné obdobie (do 31. decembra) sa skončí bez toho, aby existovala dohoda o voľnom obchode. To by znamenalo turbulencie pre ekonomiku a firmy.

Britská vláda aj napriek pandémii nového koronavírusu zatiaľ vylučuje akékoľvek predĺženie prechodného obdobia a rokovaní. Podľa kritikov zástancovia tvrdého brexitu počítajú s tým, že výrazne väčšie škody spôsobené koronakrízou zatienia náklady na brexit bez dohody.

Ekonóm Deutsche Bank Sanjay Raja odhaduje, že brexit bez dohody by spomalil tempo rastu britskej ekonomiky v budúcom roku o polovicu na 1,5 %. Britský think-tank UK in a Changing Europe predpokladá, že obchodné bariéry a zníženie produktivity v dôsledku tvrdého brexitu by v najbližších 10 rokoch skresali hrubý domáci produkt o 8 %.

"Pre Britániu môže byť politicky menej nákladné zrealizovať brexit bez dohody v čase pandémie, ale ekonomicky o tom vôbec nie som presvedčený," povedal zástupca riaditeľa think-tanku Centre for European Reform Jonathan Springford. Dodal, že aj keby to vláda naozaj urobila, ťažko zmení názor týkajúci sa veľkých ekonomických nákladov.

Podľa niektorých expertov môže byť šok spôsobený brexitom bez dohody taký veľký, že donúti britskú centrálnu banku znížiť úrokové sadzby do negatívneho pásma, pretože fiškálna politika a ďalšie nástroje budú nedostatočné.

Britské firmy musia uvažovať o tom, ako sa pripraviť na brexit, zatiaľ čo sa vyrovnávajú s následkami koronakrízy. Mnohé sa nachádzajú v problémoch a sú vysoko zadlžené. Tento dodatočný dlh spôsobený pandémiou im prípravu sťažuje. Obnovenie bariér pri obchode s EÚ a zmeny obchodných vzťahov s inými krajinami budú vyžadovať veľkú reorientáciu exportu, ale vysoko zadlžené firmy zrejme nebudú mať na to, aby investovali do rozvoja nových exportných trhov.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.