Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Americký miliardár: Brexit môže byť najdrahším rozvodom v histórii

Na archívnej snímke z 29. januára 2016 sú vlajky Európskej únie a vlajka Británie pred sídlom EÚ v Bruseli. Foto: TASR/AP

Ak budú Briti v referende 23. júna hlasovať za vystúpenie z EÚ, zasiahne to libru, ako aj britské, európske aj americké trhy, skonštatoval Ross, predseda súkromnej investičnej firmy WL Ross & Co.

New York 20. júna (TASR) - Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) bude "najdrahším rozvodovým procesom v svetovej histórii". Vyhlásil to v rozhovore pre televíznu stanicu Bloomberg Television americký miliardár Wilbur Ross. Brexit má podľa neho "potenciál rozvíriť globálne trhy" a priznal, že zasiahne aj jeho investície.

Ak budú Briti v referende 23. júna hlasovať za vystúpenie z EÚ, zasiahne to libru, ako aj britské, európske aj americké trhy, skonštatoval Ross, predseda súkromnej investičnej firmy WL Ross & Co.

Veterán medzi investormi však verí, že britská verejnosť nakoniec vezme rozum do hrsti a neurobí také rozhodnutie, ako je hlasovanie za odchod z EÚ.

Globálne akcie aj britská libra dnes vzrástli v reakcii na náznaky, že sa Briti začínajú prikláňať k členstvu v únii.

Ross na otázku Bloomberg uviedol, že v Európe má najväčší podiel v hypotekárnom ústave Virgin Money Holdings. Je druhým najväčším akcionárom spoločnosti po jej zakladateľovi a miliardárovi Richardovi Bransonovi. Obaja sú za členstvo v EÚ, pretože brexit by podľa Rossa viedol k okamžitému poklesu cien domov v Británii. Jej odchod z únie totiž potopí libru a v dôsledku toho výrazne klesne hodnota domov, ako aj celková hodnota majetku starších obyvateľov Británie. To zasiahne aj Virgin Money, ktorá je najväčším poskytovateľom hypoték prevažne v domácej mene, teda v librách.

Na otázku, či neuvažuje o predaji svojho podielu, však uviedol, že si najprv počká, akú tvrdú ranu dostane Virgin Money, kým sa rozhodne, či predá svoj 11,9-% podiel v hypotekárnom ústave.

Ako pripustil, prekvapuje ho fakt, že brexit má najviac stúpencov medzi dôchodcami. Vo väčšine krajín sú to totiž väčšinou starší ľudia, ktorí nemajú radi zmeny. V Británii je to v prípade referenda naopak - mladí chcú zostať v EÚ a starší odísť.

A hoci má brexit potenciál znížiť hodnotu Rossových európskych investícií, či už vo Virgin Money alebo v gréckych bankách, každý pokles na trhoch zároveň otvára cestu k výhodným nákupom. Napríklad, Deutsche Bank a ďalšie nemecké banky majú aktíva na predaj, ktoré môžu byť dobrou príležitosťou na investície, dodal.