Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Nezávislému Škótsku by mohla hroziť podobná kríza ako na Cypre

Bank of England Foto: TASR/AP

Bez britského regulačného rámca sa škótska ekonomika dostane do riskantnej pozície, keďže jej bankový sektor bude niekoľkonásobne väčší než výkon ekonomiky.

Londýn 20. mája (TASR) - Nezávislé Škótsko by malo príliš veľký finančný sektor, ktorý by ekonomiku novej krajiny mohol vystaviť podobnej kríze, do akej sa dostal Cyprus.
Uviedlo to v analýze o dôsledkoch prípadného oddelenia Škótska od Británie britské ministerstvo financií. Referendum o nezávislosti je stanovené na 18. septembra 2014. Informovala o tom agentúra Reuters.

Správa ministerstva financií uvádza, že bez britského regulačného rámca sa škótska ekonomika dostane do riskantnej pozície, keďže jej bankový sektor bude niekoľkonásobne väčší než výkon ekonomiky. "Nezávislé Škótsko bude mať v porovnaní s veľkosťou svojej ekonomiky mimoriadne veľký bankový sektor, v ktorom by aktíva bánk dosahovali viac než 1250 % škótskeho hrubého domáceho produktu (HDP). To by výrazne zvýšilo jeho citlivosť na prípadné výkyvy a otrasy vo finančnom sektore," uvádza sa v správe ministerstva financií.

Zhruba 12,5-krát väčší než HDP by škótsky bankový sektor dokonca presahoval rozmery cyperského bankového sektora, ktorý stiahol ekonomiku ostrovnej krajiny do krízy. Cyperský bankový sektor predstavoval pred krízou deväťnásobok ekonomiky.

Škótsko a jeho bankový systém momentálne chráni podpora zo strany celej Británie, ktorá v čase krízy poskytla bankám finančnú pomoc. V období 2007/2008 britská vláda poskytla finančnému sektoru pomoc v celkovej hodnote vyše 1 bilión libier (1,18 bilióna eur) v podobe záruk a finančných injekcií.

Z Londýna už niekoľko nepriaznivých správ zaznelo

V prípade odchodu Škótska by podľa britského ministerstva financií akékoľvek ďalšie záchranné akcie v bankovom sektore preniesli obrovské bremeno na plecia škótskych daňových poplatníkov. Navyše by mohli vyvolať obavy o stav štátnych financií, čo by mohlo odradiť mnohé firmy od vstupu na škótsky trh.

Je to ďalšia nepriaznivá správa ministerstva financií, čo sa týka oddelenia Škótska od Británie. V predchádzajúcich upozornil Londýn Škótsko, že v prípade nezávislosti nemá istotu, že bude môcť naďalej nejaký čas používať britskú libru a okrem toho nie je vylúčené, že bude musieť opätovne požiadať o členstvo v medzinárodných zoskupeniach, akým je napríklad Európska únia.

Vládnuca Škótska národná strana, ktorá nezávislosť presadzuje, ale správu odmietla a uviedla, že v utorok (21. 5.) príde s vlastnou štúdiou, ktorá poukáže na výhody oddelenia od Británie. Prieskumy verejnej mienky zatiaľ naznačujú, že väčšina Škótov je za zotrvanie Škótska v Británii. Za súčasný stav je okolo 60 % opýtaných, zatiaľ čo nezávislosť si želá približne tretina Škótov.