Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Ekonomika

Brusel zažaloval SR za smernicu o širokopásmovom pripojení

Ilustračné foto Foto: TASR

Konanie o nesplnení povinnosti v tejto veci bolo voči Belgicku, Chorvátsku a Slovensku začaté v marci 2016 a odôvodnené stanoviská sa zaslali v septembri 2016.

Brusel 13. júla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes v rámci pravidelného mesačného balíka právnych konaní voči členským štátom EÚ prijala rozhodnutie o postúpení Belgicka, Chorvátska a Slovenska na Súdny dvor EÚ pre omeškanie transpozície smernice o znižovaní nákladov na širokopásmové pripojenie. Členské štáty mali smernicu transponovať do vnútroštátnej legislatívy do 1. januára 2016.

Exekutíva EÚ vyzve Súdny dvor EÚ v Luxemburgu, aby uvedeným trom členským štátom uložil penále z omeškania za každý deň od prijatia rozsudku, až kým nebude smernica uplatnená vo vnútroštátnom práve.

Konanie o nesplnení povinnosti v tejto veci bolo voči Belgicku, Chorvátsku a Slovensku začaté v marci 2016 a odôvodnené stanoviská sa zaslali v septembri 2016. Ani jeden z troch členských štátov zatiaľ EK neinformovali o prijatí všetkých opatrení potrebných na transpozíciu smernice.

V prípade Chorvátska eurokomisia však dostala uistenie, že Záhreb posledný chýbajúci transpozičný prvok prijme v piatok (14.7.).

Smernica o znižovaní nákladov na širokopásmové pripojenie môže ušetriť až 30 percent nákladov na zavádzanie vysokorýchlostného internetového pripojenia.

Smernica zahŕňa pravidlá ako využívanie existujúcej fyzickej infraštruktúry verejných služieb (káblovody, stožiare, veže) na účely vysokorýchlostného pripojenia. Zároveň sa smernica zameriava na koordináciu rôznych stavebno-inžinierskych prác vrátane telekomunikácií, energetiky, odpadových vôd, dopravy a iných infraštruktúrnych odvetví. Tieto opatrenia vytvárajú podmienky na efektívnejšie zavádzanie novej fyzickej infraštruktúry, aby sa siete dali vybudovať lacnejšie. Stavebno-inžinierske práce, ako sú výkopy na cestách pri ukladaní optických káblov, tvoria až 80 percent nákladov na zavedenie širokopásmových sietí.

Pravidlá boli prijaté s cieľom sprístupniť vysokorýchlostný internet väčšiemu počtu obyvateľov EÚ a uľahčiť dobudovanie jednotného digitálneho trhu v EÚ.

Európska komisia poslala Poľsko za zvýšený výrub v Bielovežskom pralese na súd

Európska komisia (EK) dnes vo svojom pravidelnom každomesačnom súbore rozhodnutí týkajúcich sa prípadov porušenia povinnosti voči spoločnej legislatíve oznámila, aké právne kroky podniká proti členským štátom, ktoré si nesplnili svoje povinnosti podľa práva EÚ. Pred Súdny dvor EÚ sa dostalo aj Poľsko za zintenzívnenie ťažby dreva v Bielovežskom pralese.

Cieľom právnych rozhodnutí eurokomisie, ktoré sa týkajú rôznych odvetví a oblastí politiky EÚ, je zaistiť riadne uplatňovanie práva EÚ v záujme občanov a podnikov.

V oblasti životné prostredie sa komisia rozhodla postúpiť na Súdny dvor EÚ prípad Poľska za pokračujúcu ťažbu dreva v Bielovežskom pralese, ktorý je chráneným územím sústavy Natura 2000.

Keďže výrub lesa prebieha vo veľkom rozsahu, EK žiada Súdny dvor EÚ o predbežné opatrenia, aby Poľsko práce okamžite zastavilo.

Poľské orgány 25. marca 2016 prijali rozhodnutie, ktorým povolili trojnásobné zvýšenie ťažby dreva v oblasti Bielovežského pralesa, ako aj výrub v oblastiach, ktoré boli doposiaľ z ťažby vylúčené. Podľa eurokomisie tieto opatrenia, ktoré zahŕňajú aj výrub storočných stromov, sú pre integritu tejto lokality veľkou hrozbou.

Bielovežský prales je útočiskom druhov a biotopov závislých od charakteristík pralesa vrátane dostupnosti odumretého dreva. Pre niektoré z týchto druhov je prales najvýznamnejším alebo posledným zvyšujúcim miestom na život. Komisia upozornila, že zvýšená ťažba nie je v súlade s ochrannými cieľmi lokality a prekračuje rámec potrebný na zaistenie udržateľného využívania pralesa.

Komisia v apríli 2017 vydala odôvodnené stanovisko, v ktorom vyzývala Poľsko, aby sa rozsiahleho výrubu zdržalo. Lehota na vyhovenie žiadosti bola jeden mesiac, Poľsko však aj napriek tomu začalo svoj plán zvýšenej ťažby dreva realizovať.