Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

M. ČAUČÍK: Slovensko dáva dlhodobo na rozvojovú pomoc málo financií

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ambasádor zároveň očakáva, že vďaka utečeneckej kríze sa stane rozvojová pomoc silnejšou politickou témou.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Slovensko by malo podstatne navýšiť rozpočet na dvojstrannú rozvojovú spoluprácu a to už od budúceho roka. Vyzýva ambasádor Európskeho roka rozvoja Marián Čaučík, ktorý dnes v tejto súvislosti adresoval otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi, ministrovi financií Petrovi Kažimírovi a ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi.

"Vnímame, že dlhodobo stagnujeme v pomoci a vo financiách, ktoré na rozvojovú pomoc alebo spoluprácu dávame. Nenapĺňame ani tie ukazovatele, ktoré by sme mali ako členovia EÚ, hoci sú to určite nezáväzné kritériá," uviedol dnes Čaučík, ktorý je zároveň riaditeľom Dobrej noviny. Podľa jeho ďalších slov objem finančných prostriedkov ostáva už viac ako desaťročie na úrovni piatich až šiestich miliónov eur ročne a rozvojová pomoc je tak dlhodobo poddimenzovaná. "Nevnímame ani politickú vôľu v uplynulých rokoch na to, aby sa táto alokácia zvýšila," dodal.

Vyzýva preto na podstatné navýšenie prostriedkov pre rozvojové projekty a humanitárne príspevky, ktoré umožnia pokračovanie a rozširovanie slovenskej pomoci v afrických krajinách. Taktiež by mali byť vyčlenené dostatočné finančné prostriedky na riešenie krízy na Blízkom východe. Čaučík by privítal, keby sa financie na rozvojovú spoluprácu dostali na úroveň 20 miliónov eur.

Čaučík nesúhlasí s tým, aby sa rozvojová pomoc preorientovala z afrických krajín na Sýriu a okolité krajiny z dôvodu utečeneckej krízy. "Sme presvedčení, že robiť jedno na úkor druhého by bolo obrovskou chybou, zvlášť ak si uvedomíme nepostačujúci objem tejto pomoci," vysvetlil Čaučík v otvorenom liste. Slovensko v roku 2014 do afrických krajín poskytlo 1,5 milióna eur, čo je podľa neho malá suma napriek potenciálu, ktorý máme vďaka aktivitám slovenských organizácií a Slovákov, ktorí v tomto regióne pôsobia. Taktiež pripomína, že rozvojová pomoc je na rozdiel od humanitárnej dlhodobá a v Afrike funguje viacero úspešných projektov. "Myslím, že by bolo veľkou chybou zobrať tieto peniaze," dodal.

Ambasádor zároveň očakáva, že vďaka utečeneckej kríze sa stane rozvojová pomoc silnejšou politickou témou. "Potrebujeme ako európske krajiny alebo krajiny globálneho severu urobiť podstatne viac pre riešenie kríz aj pre život ľudí, ktorí žijú v extrémnej chudobe, ale aj pre vojnové konflikty. Lebo potom prirodzene, oni z takýchto krajín a z takých situácií odchádzajú za lepším životom," doplnil.