Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Ceny nehnuteľností v eurozóne sa v 2. štvrťroku vrátili k rastu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Index cien nehnuteľností v eurozóne vzrástol v 2. štvrťroku medziročne o 1,3 %, pričom v 1. kvartáli zaznamenal pokles o 0,3 %.

Luxemburg 3. októbra (TASR) - Ceny nehnuteľností v eurozóne sa v 2. kvartáli tohto roka vrátili k rastu, pričom rast cien prekonal 1 %. Ešte výraznejšie rástli v celej Európskej únii, kde sa medziročne zvýšili o takmer 3 %. TASR o tom informuje na základe vo štvrtok zverejnených údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Index cien nehnuteľností v eurozóne vzrástol v 2. štvrťroku medziročne o 1,3 %, pričom v 1. kvartáli zaznamenal pokles o 0,3 %. V prípade celej EÚ sa ceny nehnuteľností zvýšili o 2,9 % po tom, ako v prvých troch mesiacoch medziročne vzrástli o 1,5 %.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom ceny nehnuteľností v menovej únii zaznamenali rast o 1,8 %, pričom v 1. kvartáli stagnovali. V celej Európskej únii sa ceny oproti prvým trom mesiacom roka zvýšili o 1,9 % po 0,6-percentnom raste v 1. štvrťroku.

Z jednotlivých štátov Európskej únie, ktorých údaje sú k dispozícii, pokles cien nehnuteľností v medziročnom porovnaní vykázalo v 2. kvartáli iba šesť krajín. Z nich najvýraznejší pokles zaznamenali Luxembursko (-8,3 % ), Fínsko (-4,8 %) a Francúzsko, kde sa ceny znížili o 4,6 %. Okrem týchto krajín klesli ceny nehnuteľností ešte v Nemecku, Rakúsku a Švédsku.

Naopak, najvýraznejšie vzrástli v Poľsku, až o 17,7 %. O viac než 10 % vzrástli aj v Bulharsku (15,1 %) a Litve (10,4 %). Dvojciferný rast, presne o 10 %, zaznamenali ceny nehnuteľností ešte v Chorvátsku. Na Slovensku sa medziročne ceny nehnuteľností zvýšili o 4 % po tom, ako v 1. kvartáli o 3 % klesli.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesli ceny nehnuteľností iba v dvoch štátoch EÚ, konkrétne vo Francúzsku a v Belgicku, rovnako o 0,2 %. Rast nezaznamenali ani v Maďarsku, kde stagnovali. V ostatných štátoch sa zvýšili, pričom najviac v Chorvátsku (4,3 %), Portugalsku (3,9 %) a Španielsku, kde vzrástli o 3,6 %. Na Slovensku rast predstavoval 3 %, zatiaľ čo v 1. štvrťroku ceny o 1,7 % klesli.