Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Ceny ropy pokračujú v páde

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Americká WTI sa obchoduje hlboko pod 28 USD.

Singapur 20. januára (TASR) - Ropný trh sa neupokojil. Ceny čierneho zlata po krátkom náznaku stabilizácie na začiatku týždňa opäť padajú a pohybujú sa na 12-ročných minimách. Dôvodom je naďalej nadmerná ponuka na trhu. Americká ropa WTI sa obchoduje hlboko pod hranicou 28 USD (25,76 eura) za barel. Informovali o tom agentúry DPA, RTTNews a Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s februárovým kontraktom sa dnes o 7.29 SEČ predával po 27,55 USD. To je o 91 centov menej ako v utorok (19. 1.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt počas utorka stratil 96 centov alebo 3,3 % a uzavrel na úrovni 28,46 USD za barel, čo bolo najmenej od roku 2003. Marcový kontrakt na ropu Brent dnes ráno zlacnel o 62 centov na 28,14 USA za barel.

Ceny ropy začali opäť klesať v utorok. Objavujú sa totiž signály, že sa krátia kapacity na uskladnenie nadmerných zásob. Americké ropné rezervy sa nachádzajú v blízkosti rekordných maxím, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) neznižuje produkciu a Irán vyhlásil, že po zrušení obchodných sankcií zvýši vývoz ropy.

Ďalším negatívnym faktorom sú obavy o vývoj dopytu v Číne. Druhá najväčšia svetová ekonomika sa totiž spomaľuje. Vlani sa čínsky hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil o 6,9 %, čo bol najpomalší rast za 25 rokov. V poslednom kvartáli 2015 sa tempo rastu zvoľnilo na 6,8 %.

Medzinárodná agentúra pre energetiku IEA v utorok varovala, že trh s ropou sa môže "utopiť" v nadmernej ponuke. Jedinou nádejou na stabilizáciu trhu je pokles produkcie v krajinách mimo OPEC.

Prepad cien ropy zníži kvartálny zisk Shell o polovicu

Prepad cien ropy výrazne ovplyvňuje hospodárenie britsko-holandskej skupiny Shell. Spoločnosť dnes oznámila, že jej zisk sa v poslednom kvartáli roka 2015 medziročne zníži z 3,3 miliardy USD (3,04 miliardy eur) na 1,6 až 1,9 miliardy USD. Informovala o tom agentúra DPA.

V dôsledku plánovanej akvizície britskej plynárenskej spoločnosti BG Group sa v oboch firmách bude v tomto a budúcom roku rušiť 10.000 pracovných miest. Náklady sa majú v tomto roku znížiť o tri miliardy dolárov.

Veľké ropné koncerny sa pre prepad cien ropy dostávajú pod čoraz väčší tlak. Napriek tomuto vývoju však Shell trvá na prevzatí BG Group, ktoré má byť len otázkou niekoľkých týždňov.

Produkcia ropy v Rusku by po rokoch mohla tento rok klesnúť

V roku 2016 sa produkcia ropy v Rusku po mnohých rokoch pravdepodobne zníži. Uviedol to dnes šéf spoločnosti Lukoil, najväčšieho súkromného producenta ropy v Rusku, Vagit Alekperov. Dôvodom sú dlhodobo klesajúce ceny ropy, ktoré spôsobujú, že mnohé firmy obmedzujú prieskum a ťažbu.

Ako povedal Alekperov v rozhovore pre agentúru Reuters na okraj Svetového ekonomického fóra v Davose, produkcia v Rusku by tento rok mohla klesnúť o 2 až 3 % a prípadne aj viac, ak by vláda zvýšila dane. O tomto kroku Moskva v súčasnosti uvažuje.

"Ropný priemysel sa momentálne nachádza blízko hranice prežitia," povedal Alekperov pre Reuters s tým, že aj produkcia samotného Lukoilu by mohla klesnúť zhruba v rozsahu, ktorý uvádzal pre celý ropný sektor. Rusko je najväčším producentom tejto komodity na svete a za minulý rok vyťažilo rekordných 534 miliónov ton. Ruský minister energetiky Alexander Novak ešte v polovici januára uviedol, že ťažba by mohla zotrvať na minuloročnej rekordnej úrovni, v ďalších dňoch však ceny komodity klesli opäť.

Čo sa týka vývozu ropy zo strany Iránu, voči ktorému Európska únia a USA zrušili sankcie, podľa Alekperova potrvá päť až sedem rokov, než Irán svoju produkciu výrazne zvýši. Ako dodal, všetky ťažobné zariadenia v krajine potrebujú modernizáciu a ropné ložiská v Iráne investície.