Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Ekonomika

Ceny ropy vzrástli a zmazali časť strát

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes vzrástla o 35 centov na 49,16 USD za barel.

Singapur 20. mája (TASR) - Ropa dnes zmenila svoj smer. Jej ceny zamierili nahor a komodita tak zmazala časť strát z predchádzajúceho dňa. Dôvodom rastu cien ropy sú nepokoje v Nigérii, kríza vo Venezuele a bankroty amerických ropných firiem, ktoré ťažili z bridlíc. A tiež pokles jej produkcie v Kanade pre požiare v provincii Alberta. Informovala o tom agentúra Reuters.

Celková produkcia ropy v USA už tento rok klesla na 8,79 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) z vlaňajších viac ako 9,6 milióna barelov, keď ťažba kulminovala. Americké ropné firmy pre nízku cenu komodity zasiahla vlna bankrotov.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa dnes o 7.14 SELČ predával po 48,68 USD (43,48 eura). To je o 52 centov alebo 1,08 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes vzrástla o 35 centov na 49,16 USD za barel.

Produkcia ropy a plynu v Nórsku v apríli vzrástla

Produkcia ropy a plynu v Nórsku naďalej prekračuje jeho vlastné odhady vďaka investíciám do tohto odvetvia ešte pred poklesom cien ropy. A tiež vďaka efektívnejším technológiám. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Objem predaného plynu z ložísk tejto škandinávskej krajiny sa v apríli zvýšil medziročne o 35 % na 10,5 miliardy kubických metrov (m3), čo je o 9 % viac, ako Nórske ropné riaditeľstvo (NPD) očakávalo. Produkcia ropy v sledovanom mesiaci stúpla o 3 % na 1,625 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne.

Produkcia oboch surovín od januára 2016 medziročne stúpa a viac, ako škandinávska krajina predpovedala.

Pokračuje tak vlaňajší trend aj napriek tomu, že Nórsko už obmedzilo nové investície. Prispeli k tomu vyspelejšie technológie, ktoré umožňujú nórskym firmám vyťažiť viac ropy z vrtov. Nórsko však profituje aj vďaka investíciám do ropného priemyslu ešte pred tým, ako ceny komodity začali v 2. polovici 2014 klesať. Súčasné zníženie investícií do nových ložísk tak zatiaľ jeho produkciu neovplyvnilo.

Nórsko je po Rusku najväčším dodávateľom plynu do Európy. Vlani pritom dosiahlo nový rekord, keď vyťažilo 117,2 miliardy m3 plynu. Zástupcovia z tohto odvetvia priemyslu odhadujú, že podobnú úroveň produkcie dosiahnu aj vo zvyšných štyroch rokoch do konca tejto dekády.