Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

České ministerstvo financií pripravuje nový zákon o úveroch

ilustračné foto Foto: TASR

Cestou má byť spoplatnenie úverového podnikania, požiadavky na kapitál a poistenie zodpovednosti za škodu. Firma by tiež mala mať poctivý obchodný model.

Praha 5. apríla (TASR) - České ministerstvo financií pripravuje nový zákon o pôžičkách. Jeho cieľom je zvýšenie ochrany spotrebiteľov. Mal by napríklad obmedziť sankcie pre dlžníkov, skoncovať s poplatkami za predčasné splatenie hypotéky, alebo zabezpečiť väčšiu ochranu tých, ktorí za pôžičku ručia nehnuteľnosťou. Informoval o tom internetový portál českého denník MF Dnes.

Zákon má aj ďalšie prínosy pre spotrebiteľov. Napríklad premlčanie pokút za omeškanie so splátkou, aby veriteľ nemohol donekonečna odkladať vymáhanie dlhu, a tak sa "nabaliť" na sankciách za nesplácanie. Cieľom zákona má byť aj jasnejšia a prehľadnejšia reklama na pôžičky.

Nový zákon o pôžičkách pripravuje české ministerstvo financií a denník MF DNES má jednu z jeho prvých verzií k dispozícii. Najviac problémov na českom finančnom trhu spôsobujú nebankové úvery. Požičiavať peniaze totiž môže takmer kdekto. Pravidlá úverového podnikania síce existujú, ale štát nestíha takmer 58.000 poskytovateľov úverov kontrolovať a za prípadné prehrešky trestať.

"Skoro polovica všetkých nebankových poskytovateľov očividne porušuje zákon,"
uvádza riaditeľ českej poradne pri finančnej tiesni David Šmejkal. Doplácajú na to ľudia, ktorí sa kvôli podivným praktikám niektorých poskytovateľov úverov dostávajú do neriešiteľnej situácie a dlhovej pasce. Tá často končí zhabaním majetku.

"Spotrebiteľské úvery patria k častým príčinám exekúcií fyzických osôb," uviedla hovorkyňa českej Exekútorskej komory Petra Bačová. Štát sa preto chystá zasiahnuť. Jednou z najdôležitejších zmien bude výrazné zníženie počtu poskytovateľov úverov. "Na trhu nepôsobí viac ako dvadsať férových nebankových subjektov, takže veľmi radikálna redukcia je v tomto prípade absolútne nevyhnutná," myslí si Daniel Hůle z organizácie Človek v tiesni.

Cestou má byť spoplatnenie úverového podnikania, požiadavky na kapitál a poistenie zodpovednosti za škodu. Firma by tiež mala mať poctivý obchodný model. "Musí byť položený na zdravých základoch, teda že podnikanie je založené na úverovaní s cieľom zarobiť na úrokoch, nie na sankciách z omeškania a podobne, ako je tomu v niektorých prípadoch predátorského úverovania," vysvetlila hovorkyňa českého ministerstva financií Michaela Tesařová.

"Neférové spoločnosti zámerne požičiavajú ľuďom vo finančných ťažkostiach, aby sa čo najskôr dostali k ich majetku, prípadne aby minimálnu investíciu zvýšili na sankciách na mnohonásobok. To má negatívny vplyv na schopnosť splácania doterajších záväzkov," uviedol Daniel Hůle.

Nesúhlasný tlak s niektorými pasážami návrhu zákona sa dá čakať napríklad od bánk. Tým totiž chce námestník ministra financií Martin Pros zakázať účtovať si poplatok za predčasné splatenie úverov na bývanie. Keby mohli klienti s hypotékou kedykoľvek prebehnúť inam, boli by tieto obchody pre banky pri súčasných nízkych úrokových sadzbách skôr stratové.

Ministerstvo ide dokonca tak ďaleko, že by predčasné splatenie zadarmo za určitých podmienok umožnilo aj ľuďom s hypotékou uzavretou skôr, než začne nový zákon platiť.

Keď ministerstvo financií návrh dokončí a zapracuje do neho pripomienky zvonku, predloží ho vláde tento rok v júni. Predpokladá sa, že nové pravidlá budú platiť od marca budúceho roka. Nové pravidlá pre pôžičky sprísnia podnikanie pre úverové firmy a uľavia dlžníkom.