Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Eurozóna musí pomôcť Grécku postaviť sa na nohy, navrhuje Lagardeová

Riaditeľka MMF Christine Lagardeová Foto: TASR/AP

Christine Lagardeová preto navrhuje, aby vlády eurozóny odpustili Grécku časť dlhu, väčšina z nich, na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, to ale odmieta.

Manila 16. novembra (TASR) - Pre Európu je dôležité, aby ministri financií eurozóny na budúci týždeň našli riešenie na grécke problémy a schválili dohodu, ktorá pomôže zadlženej krajine čo najskôr sa postaviť na nohy a dosiahnuť udržateľný rast ekonomiky. Citujú dnes agentúry Reuters a DPA generálnu riaditeľku Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovú.

Tá zároveň vyzvala európskych lídrov, aby prijali politické rozhodnutia, ktoré pomôžu oživiť hospodársky rast eurozóny.

Šéfka MMF, ktorá je momentálne na turné po Ázii, skráti návštevu v tomto regióne, aby sa mohla 20. novembra zúčastniť na mimoriadnej schôdzi Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, na ktorom budú rozhodovať o ďalšom osude Grécka. Euroskupina síce v pondelok 12. novembra na pravidelnom zasadnutí schválila Grécku predĺženie termínu na ozdravenie verejných financií o dva roky, ale odložila rozhodnutie o uvoľnení ďalšej splátky z úveru na budúci týždeň. Európski politici majú totiž pochybnosti o tom, či je grécky dlh udržateľný, a rozhodli sa situáciu podrobnejšie preskúmať.

Podľa dohody o záchranných úveroch Atény by mali do roku 2020 znížiť štátny dlh na 120 % hrubého domáceho produktu (HDP). Grécka ekonomika sa však už piaty rok zmieta v recesii a najnovšie údaje signalizujú, že dlh krajiny sa na budúci rok vyšplhá takmer na 190 % HDP. To znamená, že Aténam sa nepodarí stlačiť ho v plánovanom termíne na úroveň 120 % HDP, na ktorej fond trvá.

Lagardeová preto navrhuje, aby vlády eurozóny odpustili Grécku časť dlhu, väčšina z nich, na čele s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, to ale odmieta. Nemecko musí totiž ako najväčšia krajina menovej únie aj najviac prispievať na záchranu zadlžených štátov z peňazí svojich daňových poplatníkov, ktorým sa to nepáči.