Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Ekonomika

Cieľom gréckej vlády je rýchle znižovanie nezamestnanosti

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Vzhľadom na pozitívny vývoj v ekonomike a pokračujúci pokles nezamestnanosti si úrad práce dal za cieľ znížiť mieru nezamestnanosti v roku 2018 na 20 %. Aktuálne sa nachádza na úrovni 21,1 %.

Atény 3. októbra (TASR) - Hlavným cieľom gréckej vlády je v súčasnosti rýchle znižovanie nezamestnanosti. Uviedla to v rozhovore pre grécky týždenník Epohi šéfka gréckeho úradu práce OAED Maria Karamessiniová.

Vzhľadom na pozitívny vývoj v ekonomike a pokračujúci pokles nezamestnanosti si úrad práce dal za cieľ znížiť mieru nezamestnanosti v roku 2018 na 20 %. Aktuálne sa nachádza na úrovni 21,1 %.

Karamessiniová upozornila na to, že miera nezamestnanosti v Grécku klesala aj počas uplynulých dvoch rokov, keď ekonomika stagnovala, a to o 1,5 % ročne. Za aktuálnym nárastom zamestnanosti je podľa nej silný turizmus, zotavovanie výrobného sektora, obchodu a dopravy, rovnako ako opätovné zamestnávanie prepustených zamestnancov verejného sektora a ďalšie programy na podporu zamestnanosti pre verejný sektor.

Právo na prácu a plná zamestnanosť boli vždy dôležitou súčasťou politiky ľavice, tvrdí Karamessiniová. Na začiatku prvej vlády ľavicovej strany Syriza bolo podľa nej prioritou zvládnutie humanitárnej krízy a zmiernenie dopadov, ktoré mala hospodárska a finančná kríza. Aktuálne sa vláda snaží predovšetkým o rýchle zníženie nezamestnanosti a postupne sa začína zaoberať aj problémom kvality pracovných miest.

"Počas niekoľkých uplynulých rokov sa ministerstvo práce a úrad práce pokúšali všetkými možnými spôsobmi znížiť nezamestnanosť, ale až donedávna nemali viditeľné výsledky. Príčinou je to, že zamestnanosť je závislá predovšetkým od investícií a rastu ekonomiky. Programy na podporu zamestnanosti môžu mať tiež pozitívny vplyv, keďže prispievajú k tvorbe nových pracovných miest a dávajú zamestnanie špeciálnym kategóriám, ktoré trh nedokáže absorbovať," vysvetlila v rozhovore Karamessiniová. Pri boji s nezamestnanosťou, chudobou a sociálnym vylúčením nestačí podľa nej nechať veci na trhové mechanizmy.

Za kolapsom zamestnanosti v Grécku v rokoch 2010 až 2014 bol podľa Karamessiniovej pokles ekonomiky spôsobený bezprecedentnou politikou úsporných opatrení. Deregulácia trhu zasa spôsobila zhoršenie kvality pracovných miest a podmienok práce. "Jednotkové náklady práce sa výrazne znížili dereguláciou trhu práce, ale investori prichádzajú do našej krajiny pre iné konkurenčné výhody a nie pre nízke náklady na prácu. Práca je oveľa lacnejšia inde na Balkáne a v ďalších krajinách, kde sú nižšie daňové sadzby," vysvetlila šéfka gréckeho úradu práce.