Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia Ekonomika

Čína pripravuje pôdu pre možnú odvetu za clá EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ide o najnovšie vyjadrenie Pekingu v jeho prebiehajúcom obchodnom spore s európskym blokom.

Peking 9. januára (TASR) - Opatrenia Európskej únie (EÚ) na ochranu jej firiem pred zahraničnými dotáciami sú prekážkou obchodu a investícií, vyhlásilo vo štvrtok čínske ministerstvo obchodu. Ide o najnovšie vyjadrenie Pekingu v jeho prebiehajúcom obchodnom spore s európskym blokom. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Čínske ministerstvo obchodu vo štvrtok zverejnilo závery svojho vyšetrovania v prípade nariadenia EÚ o zahraničných dotáciách. Za hlavný problém pritom označilo "selektívnu implementáciu". Vyšetrovanie sa začalo v júli minulého roka po tom, čo EÚ zaviedla clá na dovoz elektrických vozidiel z Číny.

Peking nešpecifikoval žiadne kroky, ktoré plánuje po skončení vyšetrovania podniknúť. Predtým však uviedol, že ak budú zahraničnú politiku určovať obchodné bariéry, bude viesť bilaterálne aj multilaterálne rokovania na urovnanie sporov. Mohol by takisto prijať "vhodné opatrenia", ktoré by podľa ministerstva obchodu mohli zahŕňať aj "odvetné kroky".

Che Ja-tung, hovorca ministerstva obchodu, na brífingu neskôr vo štvrtok povedal bez poskytnutia podrobností, že Peking podnikne kroky, napríklad požiada EÚ o rozhovory.

Čína začala vyšetrovanie po tom, ako EÚ zaviedla dodatočné clá na elektromobily vyrobené v Číne až do výšky 35 %, čím sa celkové clá na niektoré čínske vozidlá vyšplhali až na 45 % . Dôvodom sú dotácie od Pekingu, ktoré poskytli čínskemu priemyslu elektrických vozidiel nespravodlivú výhodu.

Číne sa však nepáči, že EÚ začala hĺbkové vyšetrovanie iba čínskych spoločností, spolu s nečakanými inšpekciami a ďalšími prísnymi opatreniami na presadzovanie práva voči čínskym firmám. To podľa Pekingu znamená, že "s čínskymi výrobkami sa v procese vývozu do EÚ zaobchádza horšie ako s výrobkami z tretích krajín," uviedlo ministerstvo obchodu.

Jens Eskelund, prezident Obchodnej komory Európskej únie v Číne, obhajoval kroky Bruselu. Uviedol pritom, že sú "zamerané na boj proti deformujúcim účinkom, ktoré môžu mať dotácie, pričom ich cieľom je zabezpečiť rovnaké podmienky pre firmy na jednotnom trhu EÚ."

Pravidlá EÚ dávajú Bruselu právomoc preverovať dotácie, ktoré považuje za schopné deformovať trhy v 27-člennom bloku. Regulačné orgány môžu udeľovať pokuty, pozastaviť výberové konania alebo priamo blokovať prevzatia firiem.

Na základe tohto zákona začala EÚ minulý rok vyšetrovanie čínskeho výrobcu vlakov, ktorý plánoval predať vlaky Bulharsku, čo spôsobilo, že spoločnosť odstúpila. Európska komisia vlani vykonala raziu aj v kanceláriách čínskeho dodávateľa bezpečnostných zariadení Nuctech v Poľsku a v Holandsku.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.