Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Čína po roku 2030 predbehne USA, stane sa najväčším spotrebiteľom ropy

Foto: TASR/AP

Globálny dopyt po rope sa podľa najnovšej prognózy IEA do roku 2014 zvýši o 16 % na 104 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Na porovnanie, vlani dosiahol 90 miliónov barelov ropy denne.

Peking 15. novembra (TASR) - Čína v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí predbehne Spojené štáty a stane sa najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v najnovšej dlhodobej prognóze, z ktorej cituje agentúra Bloomberg.

Podľa IEA k prelomu dôjde krátko po roku 2030 a Čína sa stane najväčším konzumentom komodity. Avšak nielen Čína, ale aj India a ďalšie transformujúce sa štáty juhovýchodnej Ázie, Blízkeho východu a subsaharskej Afriky sa budú čoraz väčšou mierou podieľať na globálnej spotrebe ropy, zatiaľ čo vo vyspelých štátoch bude dopyt po nej klesať. IEA predpovedá, že v USA spotreba komodity do konca roka 2040 dosiahne najnižšiu úroveň za tri desaťročia.

Ceny ropy pritom už dlhšie klesajú, napríklad cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa vo štvrtok 13. novembra prepadla na štvorročné minimum. Dôvodom je slabnúci dopyt po komodite a bohaté zásobovanie svetových trhov. Tempo rastu dopytu po rope na trhoch tak zaostáva za ponukou.

Jedným z dôvodom je aj rozmach ťažby ropy z bridlíc v USA, v dôsledku čoho sa celková produkcia čierneho zlata z amerických ložísk vyšplhala na najvyššiu úroveň za 30 rokov. IEA ale upozorňuje, že ťažba ropy z bridlíc v Spojených štátoch sa v nasledujúcich rokoch stabilizuje alebo dokonca klesne.

Globálny dopyt po rope sa podľa najnovšej prognózy IEA do roku 2014 zvýši o 16 % na 104 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Na porovnanie, vlani dosiahol 90 miliónov barelov ropy denne.

Od roku 2015 sa potom medziročné tempo zvyšovania dopytu po rope spomalí na 1 % z viac ako 2 % v uplynulých dvoch desaťročiach.

Rozvíjajúce sa ázijské štáty sa budú do konca roka 2040 podieľať zhruba 60 % na globálnej spotrebe ropy.