Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Ekonomika

Čína zakázala vývoz niektorých technológií na spracovanie zemín

Ilustračná snímka. Foto: TASR Lukáš Grinaj

Ložiská vzácnych zemín sa nachádzajú vo viacerých krajinách, Čína si však za dlhé roky ich ťažby vybudovala rozsiahly rafinačný priemysel, v čom západné štáty ďaleko zaostávajú.

Peking 21. decembra (TASR) - Čína, najväčší producent vzácnych zemín na svete, zakázala export niektorých technológií na spracovanie týchto kritických materiálov. Urobila tak v rámci prehodnocovania zoznamu technológií považovaných za kľúčové pre národnú bezpečnosť. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a Bloomberg.

Rozhodnutie Pekingu tak Američanom a ďalším západným štátom skomplikuje možnosti zvýšiť vlastné zásoby strategických surovín. Tie sa v spracovanej forme využívajú v širokej škále produktov, od spotrebnej elektroniky cez špecializované prístroje v zdravotníctve, výrobu elektrických áut a veterných turbín až po vojenské zariadenia. Krok Pekingu prichádza v čase, keď sa USA a Európska únia snažia znížiť závislosť od Číny, ktorá sa na celosvetovej rafinácii v tejto oblasti podieľa až 90 %. S prechodom na čistejšie formy energií sa totiž dopyt po vzácnych zeminách zvyšuje a suroviny sa stávajú otázkou národnej bezpečnosti.

Ložiská vzácnych zemín sa nachádzajú vo viacerých krajinách, Čína si však za dlhé roky ich ťažby vybudovala rozsiahly rafinačný priemysel, v čom západné štáty ďaleko zaostávajú. Dôvodom je náročnosť celého procesu, ako aj obavy zo znečisťovania životného prostredia.

Teraz čínske ministerstvo obchodu podľa agentúry Bloomberg oznámilo, že technológiu na výrobu kovov a magnetov zo vzácnych zemín zaradilo na zoznam technológií, ktoré nie je možné vyvážať do zahraničia. Zákaz sa však netýka samotných produktov zo vzácnych zemín, čoho cieľom môže byť sťaženie možnosti rozvoja tohto priemyslu mimo Číny.