Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Peking: Čína zintenzívni snahy o podporu ekonomiky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Čína zavedie makro úpravy presným a dôrazným spôsobom.

Peking 24. júla (TASR) - Čínska ekonomika čelí "novým ťažkostiam a výzvam". Peking preto zintenzívni úpravy makroekonomickej politiky a zameria sa na podporu domáceho dopytu. Uviedla to v pondelok štátna tlačová agentúra Sinchua s odvolaním sa na politbyro, najvyšší rozhodovací orgán vládnucej Komunistickej strany. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Čínska ekonomika čelí novým ťažkostiam a výzvam, ktoré vyplývajú najmä z nedostatočného domáceho dopytu, problémov niektorých firiem, rizík a skrytých nebezpečenstiev v kľúčových oblastiach, ako aj z pochmúrneho a zložitého vonkajšieho prostredia, citovala Sinchua politbyro. Zotavovanie ekonomiky po pandémii ochorenia COVID-19 bude nerovnomerné, uviedla Sinchua po stretnutí politbyra, ktorému predsedal prezident Si Ťin-pching.

Politbyro sa v pondelok zhodlo na tom, že Čína musí "zaviesť presnú a účinnú makroekonomickú reguláciu, pričom sa zameria na širšiu podporu domáceho dopytu, posilňovanie dôvery a predchádzanie rizikám".

Čína zavedie makro úpravy presným a dôrazným spôsobom. Peking bude presadzovať obozretnú menovú politiku a proaktívnu fiškálnu politiku, vo vhodnom čase prispôsobí a optimalizuje politiku v oblasti nehnuteľností a zároveň bude účinne predchádzať rizikám v oblasti dlhu miestnych vlád. Vláda podporí rast spotreby v oblasti automobilov, elektroniky a výrobkov pre domácnosť a tiež v oblasti cestovného ruchu, dodala Sinchua.

Množstvo slabších ako očakávaných ekonomických údajov v uplynulých mesiacoch vyvolalo obavy o rast druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Hrubý domáci produkt (HDP) Číny sa v 2. štvrťroku zvýšil o 6,3 %, čo bolo slabšie tempo ako jeho nárast o 7,1 %, ktorý očakávali analytici. Tento neuspokojivý výsledok vykázala Čína aj napriek veľmi nízkemu porovnávaciemu základu, keďže v minulom roku ekonomiku zasiahli blokády spojené s pandémiou.

V medzikvartálnom porovnaní, čo sa považuje za realistickejší obraz, sa HDP zvýšil o 0,8 %, oveľa pomalšie ako v prvých troch mesiacoch roka, keď vzrástol o 2,2 %.

Nezamestnanosť mladých ľudí v júni vyskočila na rekordných 21,3 % z 20,8 % v máji. Sektor nehnuteľností tiež stále zápasí s problémami, pričom veľkí developeri nedokážu dokončiť projekty, čo vyvolalo protesty a bojkot hypoték zo strany kupcov.

Zatiaľ čo Čínska ľudová banka minulý mesiac znížila úrokové sadzby a úrady sa zaviazali pomôcť problémovému sektoru nehnuteľností, Peking prijal len veľmi málo konkrétnych opatrení.

Minulý týždeň Čína predstavila niekoľko opatrení na podporu nákupu automobilov a spotrebnej elektroniky aj opatrenia na podporu umelej inteligencie.

Peking si dal tento rok za cieľ rast HDP v tomto roku o približne 5 %, čo je jeden z najnižších cieľov za celé desaťročia, pričom varoval, že ani ten nebude ľahké dosiahnuť.