Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Ekonomika

Čínska vláda je pod tlakom, aby ďalej podporovala rast

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ekonóm Commerzbank v Singapure Čou Chao konštatoval, že deflácia výrobných cien je realitou.

Peking 9. augusta (TASR) - Výrobné ceny v Číne klesli na najnižšiu úroveň od konca roku 2009. Informuje o tom Reuters. Z toho sa vyvodzuje záver, že druhá najsilnejšia ekonomika je pod silným tlakom, aby pokračovala vo vládnej podpore hospodárskeho rastu.

Ekonóm Commerzbank v Singapure Čou Chao konštatoval, že deflácia výrobných cien je realitou. Čínska centrálna banka zrejme bude musieť znovu znížiť svoju hlavnú úrokovú sadzbu. K tomuto kroku pristúpila od novembra minulého roku štyrikrát. Takto agresívne nezlacňovala peniaze v krajine už sedem rokov.

Stanovený cieľ pre rast hrubého domáceho produktu (HDP) na 7 % v tomto roku, je však v porovnaní s ostatnými silnými ekonomikami sveta mimoriadne vysoký.

Znepokojujúcim faktorom je, že zadlženie čínskych firiem dosahuje 160 % hodnoty HDP krajiny, kým v Spojených štátoch predstavuje 80 % HDP. V súlade s oslabujúcou ekonomikou dosiahla ročná miera čínskej inflácie v júli 1,6 %, a to napriek zdražovaniu bravčového mäsa. Inflácia v júni bola o 0,2 percentného bodu nižšia.

Druhý polrok bude v Číne náročný. Klesá záujem o byty, znižuje sa export a slabnú investície. Je to aj výsledok politiky silnej národnej meny - jüanu. Tým spôsobom sa má posilniť domáca spotreba a čínske firmy vedie k tomu, aby si požičiavali peniaze a investovali ich v zahraničí.

Čínske podniky prepúšťali v júli pracovníkov už 27. mesiac po sebe. Už šesť mesiacov po sebe znížili ceny svojich výrobkov, a tým chcú získať zákazníkov.

Prepad cien akcií na hlavných burzách krajiny, ktoré sa od vrcholnej úrovne na konci júna prepadli o tretinu, je ďalším znepokojujúcim faktorom pre vrcholových politikov, ktorí sa usilujú dosiahnuť stabilný finančný systém.

V týchto podmienkach bude podľa analýzy AZN Bank dosiahnutie prírastku HDP 7 % v druhej polovici roka veľkou výzvou. Menová politika bude musieť k cieľu výdatne prispieť.