Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

Najbližšie hodiny rozhodnú o osude Cypru

Foto: TASR/AP

Po odmietnutí záchranného plánu B, o ktorom informoval aj britský denník Financial Times s odvolaním sa na vlastné zdroje, je ďalší vývoj na Cypre nepredvídateľný.

Nikózia 22. marca (TASR) - Druhý plán na záchranu Cypru zjavne stroskotal, informoval portál nemeckého týždenníka Der Spiegel s odvolaním sa na grécke médiá.

Trojka, zložená z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) totiž odmietla fond solidarity, ktorý navrhovala Nikózia namiesto odvodu z bankových vkladov. Najbližšie hodiny rozhodnú o osude Cypru, vyhlásil jeden z predstaviteľov cyperskej vlády.

Po stretnutí cyperského prezidenta Nikosa Anastasiadesa s predstaviteľmi Trojky informovali o zamietavom postoji medzinárodných veriteľov grécka televízna stanica Skai-TV a grécky denník Ta Nea.

Trojka neverí, že vládou navrhovaný fond solidarity získa požadovaných 5,8 miliardy eur, ktoré majú byť príspevkom Cypru k záchrannému balíku a sú podmienkou pre finančnú pomoc vo výške 10 miliárd eur od krajín eurozóny a MMF. Podľa denníka Ta Nea to povedal cyperský minister dopravy Tasos Mitsopoulos. Trojka okrem toho vraj trvá na odvode z bankových vkladov. Dotknúť by sa však mal len depozitov v hodnote nad 100.000 eur.

Po odmietnutí záchranného plánu B, o ktorom informoval aj britský denník Financial Times s odvolaním sa na vlastné zdroje, je ďalší vývoj na Cypre nepredvídateľný. Podľa gréckych médií panuje medzi cyperskými politickými stranami chaos. Cyperská centrálna banka varovala pred neriadeným bankrotom, pokiaľ do dnešného večera nebude na stole rozhodnutie o rozdelení finančného inštitútu Laiki Bank a plánovanej kontrole kapitálových tokov.

Riziko neriadeného bankrotu spomínala vo štvrtok (21. 3.) aj agentúra Standard & Poor's (S&P), ktorá znížila rating krajiny na CCC.

"Najbližšie hodiny rozhodnú o osude našej krajiny," vyhlásil hovorca cyperskej vlády. Vláda sa podľa neho nachádza v "tvrdých rokovaniach" s predstaviteľmi Trojky. Opatrenia, ktoré dnes bude musieť prijať cyperský parlament, budú mať nepochybne aj "bolestivé aspekty", ale Cyprus potrebuje finančnú pomoc, dodal.

Zhruba polovica Nemcov sa po udalostiach na Cypre začala obávať o svoje úspory

Takmer polovica Nemcov sa začala obávať o svoje úspory potom, ako sa eurozóna, Medzinárodný menový fond a cyperská vláda počas víkendu dohodli na zdanení bankových vkladov v cyperských bankách. Cyperský parlament síce v priebehu tohto týždňa zdanenie bankových vkladov, čo bola podmienka na získanie záchranného balíka za 10 miliárd eur, odmietol, no mnohí sporitelia, a to aj v Nemecku, znervózneli. Informovala o tom agentúra DPA.

Prieskum, ktorý uskutočnil inštitút pre prieskum trhu Infratest, ukázal, že až 48 % opýtaných Nemcov sa najnovšie obáva o svoje úspory.

Na druhej strane je väčšina Nemcov presvedčená, že kancelárka Angela Merkelová si dobre počína pri riešení dlhovej krízy eurozóny. Tento názor zastáva až 59 % opýtaných.

Prieskum okrem toho ukázal, že obyvatelia Nemecka v súvislosti s riešením krízy viac veria Merkelovej CDU než opozičnej strane SPD. Približne 39 % oslovených Nemcov je presvedčených, že CDU dokáže problémy v eurozóne úspešne vyriešiť. Že to dokáže SPD, o tom je presvedčených len 16 % opýtaných.