Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Ekonomika

Rokovanie o obchode medzi Britániou a EÚ sa skončilo bez pokroku

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

únové stretnutie „na vysokej úrovni“ bude tiež poslednou príležitosťou pre Johnsona požiadať o predĺženie rokovaní na ďalší rok, keďže prechodné obdobie sa v decembri 2020 končí.

Brusel 5. júna (TASR) - Ďalšie kolo rokovaní medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou (EÚ) o obchode po brexite sa v piatok skončilo bez dosiahnutia pokroku. Obe strany zotrvali na svojich pozíciách a vyzvali na zintenzívnenie rozhovorov.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier tak môže aj tento týždeň oznámiť, že nedošlo k „žiadnemu významnému pokroku“. A podobne ako po predchádzajúcich kolách môže obviniť Londýn, že ustupuje od podmienok tzv. rozvodu, na ktorých sa s Bruselom dohodol minulý rok.

Táto situácia nemôže trvať večne,“ povedal Barnier novinárom po tom, ako stovky úradníkov ukončili štyri dni virtuálnych rozhovorov o budúcich vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Bývalý francúzsky minister dodal tiež, že akákoľvek dohoda musí byť dosiahnutá do 31. októbra, aby mohla byť ratifikovaná do konca roka. Vtedy by totiž mala Británia opustiť jednotný trh EÚ a colnú úniu, či už s dohodou o obchode alebo bez nej.

Barnierov britský náprotivok David Frost tiež poznamenal, že došlo len k „limitovanému“ pokroku a vyzval vyjednávačov na oboch stranách, aby „zintenzívnili a urýchlili prácu“ s cieľom uzavrieť dohodu.

Ale „jasne frustrovaný“ Barnier uviedol, že britskí vyjednávači sa snažia ustúpiť od záväzkov, ktoré britský premiér Boris Johnson podpísal minulý rok s členskými štátmi EÚ v politickom vyhlásení.

Barnier podotkol, že toto vyhlásenie, ktoré bolo pripojené k zmluve o vystúpení Británie z bloku a podpísali ho obe strany, by malo byť základom rozhovorov.

Pokiaľ ide o kľúčové otázky, ako sú pravidlá rovnakých podmienok pre firmy, práva rybolovu a celkový rámec dohody, „Briti už ani nepredstierajú, že o nich rokujú“, uviedol zdroj z EÚ blízky rozhovorom, ktorý nechcel byť menovaný.

Z ich strany nebolo vynaložené žiadne úsilie,“ skonštatoval zdroj, podľa ktorého sa dokonca sa zdalo, že dostali pokyny, aby „urobili krok späť, doslova vytiahli nohu z otvorených dverí, ako keby nemali od politikov zelenú na vyjednávanie“.

Teraz sa sústredí pozornosť na rozhovory medzi britským premiérom Borisom Johnson, šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, ktoré sa majú konať v zatiaľ v nešpecifikovanom termíne neskôr tento mesiac.

Toto stretnutie bolo naplánované v rámci dohody o odstúpení Británie od európskej zmluvy a má byť bez kľúčových lídrov EÚ, ako je nemecká kancelárka Angela Merkelová alebo francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorí sú pritom pre akýkoľvek prielom v rokovaniach dôležití.

Ani pozorovatelia však neočakávali prielom na ostatnom kole rozhovorov. Väčšina diplomatov v Bruseli sa domnieva, že k nemu nedôjde skôr ako na jeseň.

Júnové stretnutie „na vysokej úrovni“ bude tiež poslednou príležitosťou pre Johnsona požiadať o predĺženie rokovaní na ďalší rok, keďže prechodné obdobie sa v decembri 2020 končí.

Johnson opakovane kategoricky vylúčil predĺženie prechodného obdobia a Európania pracujú s predpokladom, že nezmení svoj názor.

Niektorí v EÚ sa obávajú, že Johnson, ktorý sa stal premiérom vďaka sľubom, že uskutoční aj tzv. tvrdý brexit, bez dohody, možno nemyslí vážne plány na uzavretie obchodnej dohody, a to aj napriek dôsledkom pre ostrovné hospodárstvo.

V určitej fáze sa budeme musieť zaoberať otázkou, či veríme, že dohoda je pravdepodobná,“ uviedol vo štvrtok (4. 6.) nemecký vyslanec pri EÚ Michael Clauss.

Od začiatku rozhovorov v marci zostali sporné body rovnaké.

Vraciame sa späť k mnohým veciam,“ vyjadril ľútosť jeden z európskych zdrojov a poukázal tiež na chabú vôľu Británie.

Londýn a Brusel sa rozchádzajú v názoroch pokiaľ ide o spôsoby, ako zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž v rámci podmienok dohody o obchode, a tiež na to, do akej miery budú mať európske rybárske plavidlá prístup do britských vôd.

Barnierov mandát na vyjednávanie jasne stanovuje, že zabezpečenie rovnakých podmienok pre hospodársku súťaž sa musí riadiť európskymi normami, pričom najvyšší súd EÚ bude konečným arbitrom. V Británii sa pritom len zmienka o práve EÚ považuje za priestupok voči novo suverénnemu národu a podľa Londýna je to ďaleko za hranicami toho, čo Európa žiada od iných obchodných partnerov.

Pokiaľ ide o rybolov, Francúzsko a ďalšie prímorské štáty sa usilujú zachovať čo najväčší prístup k britskému pobrežiu.

Čas na rozhovory sa kráti, čo znamená, že európske nádeje na rozsiahlu dohodu, ktorá by zahŕňala aj bezpečnosť, letectvo a ďalšie odvetvia, sú pravdepodobne márne.