Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Ekonomika

Daň z príjmov právnických osôb neklesne

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Podľa poslancov má Slovensko v porovnaní s ostatnými postkomunistickými krajinami najvyššiu daň z príjmu právnických osôb.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Parlament dnes nepodporil opozičný návrh zákona o dani z príjmov, ktorý na rokovanie predložili poslanci Ivan Mikloš a Ivan Štefanec (obaja SDKÚ-DS). Navrhovali znížiť daň z príjmu právnických osôb zo súčasných 22 % na 19 %.

Podľa poslancov má Slovensko v porovnaní s ostatnými postkomunistickými krajinami najvyššiu daň z príjmu právnických osôb. "Vláda drasticky zvýšila priame dane z 19 % na 23 %, zdá sa, že si začala uvedomovať túto chybu a znížila daň na 22 %, ale zároveň zaviedla novú daň, daňovú licenciu, čiže de facto daň zo straty, ktorú zásadne odmietame," upozornil Štefanec.

Poslanci sú zároveň presvedčení, že zvýšenie sadzby dane neprinieslo do štátneho rozpočtu vyššie príjmy, dokonca naopak. Podľa opozičných poslancov sa zhoršilo podnikateľské prostredie, zvýšila sa nezamestnanosť a odchod firiem zo Slovenska. Znížením dane chceli nastoliť stav, ktorý by podľa opozičných zákonodarcov významne pomohol naštartovať slovenskú ekonomiku. "Správnym nastavením sadzby sa v minulosti dosiahol vysoký rast daňových príjmov, pretože sa zjednodušilo podnikateľské prostredie a znížilo sa takzvané optimalizovanie ziskov firiem," uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Štefanec predložil na rokovanie parlamentu aj ďalší návrh zákona o dani z príjmov, ktorý parlament nepodporil. Cieľom tohto návrhu bolo odstrániť diskrimináciu živnostníkov, ktorí podnikajú popri zamestnaní a nemôžu si uplatniť pri živnosti stravné, ak si v rovnaký deň uplatnia nárok na stravné lístky u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere.