Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Ekonomika

Danske Bank sa dohodla na predaji švédskej divízie za 2,6 mld. SEK

Ilustračná snímka. Foto: Facebook Flensburg

Na čele konzorcia stoja severský súkromný investičný fond Polaris a nemeckým fond Acathia. A jeho ďalšími členmi sú inštitucionálni investori Sampension a Unigestion.

Kodaň 11. decembra (TASR) - Spoločnosť Danica, dôchodková divízia Danske Bank, predala švédsku časť svojho podniku súkromnému konzorciu za približne 2,6 miliardy švédskych korún (251,62 milióna eur). Oznámila to v utorok banka, ktorou na jeseň otriasol škandál s praním špinavých peňazí v jej estónskej dcére.

Na čele konzorcia stoja severský súkromný investičný fond Polaris a nemeckým fond Acathia. A jeho ďalšími členmi sú inštitucionálni investori Sampension a Unigestion.

Konzorcium zaplatí približne 2,35 miliardy SEK v hotovosti a zvyšok vo forme dlhového nástroja, uviedla banka.

"Tento predaj neovplyvňuje stratégiu rastu Danske Bank na severských trhoch," povedal Jacob Aarup-Andersen, riaditeľ divízie správy majetku.

Švédska pobočka má 60 zamestnancov, 150.000 osobných zákazníkov a 15.000 obchodných klientov. Transakciu musia schváliť príslušné úrady a jej ukončenie sa očakáva v prvej polovici budúceho roka.

Danske Bank sa na jeseň dostala do centra pozornosti pre škandál s praním špinavých peňazí. Najväčšia banka v Dánsku v septembri na základe interného vyšetrovania priznala, že cez jej estónsku pobočku prešli v rokoch 2007 až 2015 podozrivé transakcie vo výške približne 200 miliárd eur. Veľká časť "prepraných" financií pochádzala z Ruska.

Škandál vyvolal viacero otázok nielen v Dánsku, ale aj v Británii, kde sa Národná kriminálna agentúra (NCA) rozhodla preskúmať firmy, ktoré si v Spojenom kráľovstve zaregistrovali klienti Danske, podozriví z nezákonných činností prostredníctvom estónskej pobočky.

Danske je predmetom vyšetrovania v Dánsku, Estónsku a Spojených štátoch.

(1 EUR = 10,3330 SEK)