Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Digitalizácia môže byť veľmi efektívnym nástrojom preklenutia krízy

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Estónsko prijalo schému pomoci, ktorá priamymi grantmi podporuje malé spoločnosti.

Bratislava 14. mája (TASR) – Firmy reagujú na bezprecedentnú situáciu okolo pandémie nového koronavírusu a transformujú svoje podnikanie, respektíve ho prispôsobujú možnostiam online sveta. Digitalizácia sa pre niektorých podnikateľov javí ako veľmi efektívny nástroj preklenutia koronakrízy. Myslí si to poradenská spoločnosť CMS.

Ako dodala poradenská spoločnosť, v snahe minimalizovať škody a negatívne dosahy pandémie Európska komisia ešte v polovici marca prijala dočasný rámec pre opatrenia štátnej pomoci, ktorú v apríli doplnila o ďalšie formy pomoci. Opatrenia na podporu podnikateľov a digitalizácie ich podnikania prijali viaceré členské štáty, napríklad Estónsko a Holandsko.

Estónsko prijalo schému pomoci, ktorá priamymi grantmi podporuje malé spoločnosti. „Ide o firmy, ktoré sa snažia o zmenu svojich výrobkov, služieb, procesov a obchodného modelu s cieľom zabezpečiť ich životaschopnosť,“ vysvetlila partnerka a vedúca korporátneho tímu v advokátskej kancelárii poradenskej spoločnosti Petra Čorba Stark.

Holandsko zase vo forme priamych grantov podporuje nákup, prenájom, licencovanie a zavádzanie aplikácií elektronického zdravotníctva pre poskytovateľov služieb sociálnej podpory, zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o mládež.

„Aj keď sa s dôsledkami súčasnej pandémie budeme vyrovnávať niekoľko rokov, kríza je zároveň príležitosťou pre podporenie nových foriem podnikania či pre podporu vedy a výskumu,“ uzavrela Čorba Stark. Napríklad slovenské firmy vyvíjajú rýchlotesty na zistenie ochorenia COVID-19 a zapájajú sa do výskumu liekov a vakcín.

Aktuálne môžu firmy na základe európskych pravidiel získať pomoc napríklad vo forme priamych grantov, záruk na úvery, dotovaných úrokových sadzieb za úvery, poistenia krátkodobých vývozných úverov, pomoci na výskum a vývoj týkajúci sa nového koronavírusu, investičnej pomoci na infraštruktúru pre testovanie a rozširovanie výroby alebo na výrobu produktov relevantných pre stav pandémie. Možný je tiež odklad platby daní alebo príspevok zamestnávateľa na sociálne zabezpečenie, mzdové dotácie pre zamestnancov či rekapitalizačné opatrenia. Kým členský štát prijme konkrétnu formu pomoci pre domáce firmy, musí tento návrh zaslať Komisii.