Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Dodávatelia nebudú povinne uskladňovať časť plynu na území Slovenska

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Roman Hanc

Návrh novely zákona o energetike poslanca Karola Galeka (SaS) Národná rada (NR) SR v stredu neschválila.

Bratislava 28. júna (TASR) - Dodávatelia plynu nebudú mať povinnosť skladovať minimálne 20 % objemu plynu vyrátaného z ich trhového podielu a priemeru spotreby posledných piatich rokov v zásobníkoch na území Slovenska. Návrh novely zákona o energetike poslanca Karola Galeka (SaS) Národná rada (NR) SR v stredu neschválila.

Podobný návrh, no s povinnosťou uskladnenia plynu v objeme 25 % spotreby, pripravilo už vlani Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v čase, keď bol Galek štátnym tajomníkom rezortu. Nové vedenie MH si však novelu neosvojilo a pozmeňovacím návrhom chcelo túto povinnosť vypustiť. Novelu parlament nakoniec neschválil.

Maximálny objem uskladneného plynu mali mať podľa návrhu dodávatelia uskladnený každý rok začiatkom novembra, keď sa začína vykurovacia sezóna. Zároveň mala novela priniesť povinnosť prevádzkovateľovi zásobníka vyčleniť uskladňovaciu kapacitu na plnenie celkovej skladovacej povinnosti.

Galek sa v návrhu odvolával aj na nariadenie EÚ z minulého roka, podľa ktorého musia byť zásobníky plynu v Únii naplnené na 90 %. "Nariadenie vzniklo na základe skúseností zo zimy 2021/2022, keď na jej začiatku bol zaznamenaný relatívne nízky objem uskladneného plynu v zásobníkoch členských štátov Európskej únie v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami," pripomenul poslanec.

Proti novej povinnosti pre dodávateľov plynu sa postavil exminister hospodárstva Karel Hirman. Ten zhodnotil aktuálnu situáciu na trhu s plynom ako výrazne odlišnú oproti dobe, keď pôvodný návrh vznikol. Koncom marca skonštatoval, že Slovensko má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku vykurovacej sezóny. "Zároveň štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty, preto vôbec nie je namieste uvažovať o zavedení tak direktívnych nariadení, ako to obsahuje pôvodný návrh zákona o energetike," uviedol vtedy rezort hospodárstva.