Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Ekonomika

Domácnostiam v eurozóne sa zlepšila nálada, stále si strážia výdavky

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Miera nezamestnanosti v eurozóne sa tento rok zníži, čo spolu s klesajúcimi cenami ropy prispeje k zvýšeniu reálnych príjmov domácností.

Brusel 23. augusta (TASR) - Dôvera spotrebiteľov v eurozóne v ekonomiku regiónu v auguste síce vzrástla, ale hodnota príslušného indexu signalizuje, že domácnosti si stále strážia svoje výdavky. Upozornil Jack Allen, analytik spoločnosti Capital Economics, podľa ktorého na to, aby ekonomika eurozóny zrýchlila, je potrebné, aby ju spotrebitelia viac podporili svojimi výdavkami. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa rýchleho odhadu Európskej komisie (EK) sa index spotrebiteľskej dôvery v 19 krajinách, ktoré zaviedli euro, v auguste zvýšil, prvýkrát po piatich mesiacoch, a to na -6,8 bodu z júlových -7,1 bodu.

Allen sa domnieva, že v eurozóne sa objavilo viacero signálov, ktoré vyvolávajú nádej, že domácnostiam v regióne by sa mohla ďalej zlepšovať nálada a úmerne tomu aj ich ochota utrácať.

Predpovedá, že miera nezamestnanosti v eurozóne sa tento rok zníži, čo spolu s klesajúcimi cenami ropy prispeje k zvýšeniu reálnych príjmov domácností.

Na druhej strane, aj keď opadlo najväčšie napätie okolo Grécka po tom, ako sa dohodlo s veriteľmi na treťom záchrannom programe, čo sa tiež podpísalo pod augustové zvýšenie spotrebiteľskej dôvery, situácia v zadlženej krajine sa môže znova zhoršiť. Dôvodom je demisia premiéra Alexisa Tsiprasa, po ktorej Grécko s najväčšou pravdepodobnosťou čakajú predčasné voľby.

A Allen pripomína, že hoci miera nezamestnanosti v eurozóne klesá, stále je dosť vysoká, čo brzdí rast spotrebiteľských výdavkov. To znamená, že sa v blízkej budúcnosti nestanú motorom hospodárskeho rastu, ktorý je zatiaľ stále len mierny.

Európsky štatistický úrad Eurostat minulý týždeň oznámil, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v 2. štvrťroku vzrástol medzikvartálne o 0,3 % po 0,4-% zvýšení v predchádzajúcich dvoch kvartáloch. Dôvodom bolo spomalenie všetkých troch najväčších ekonomík bloku: Nemecka, Francúzska a Talianska, pričom rast francúzskej ekonomiky sa úplne zastavil.

Inflácia v eurozóne je však stále veľmi nízka, v júli zostala na júnovej úrovni 0,2 %. To je hlboko pod 2-% inflačným cieľom ECB.