Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Dotácie na nájomné môžu podnikatelia žiadať aj v druhej vlne pandémie

Foto: deutschebank.ge

Rovnako ako v prvej vlne je výška dotácie rovnaká ako zľava, ktorú poskytne prenajímateľ.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Podnikatelia, ktorým protipandemické opatrenia štátu obmedzili príjem a svoje priestory majú prenajaté, môžu požiadať o dotáciu z Ministerstva hospodárstva (MH) SR na nájomné aj v druhej vlne pandémie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MH, ktorú v utorok schválilo plénum parlamentu hlasmi všetkých 138 prítomných poslancov. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

Rovnako ako v prvej vlne je výška dotácie rovnaká ako zľava, ktorú poskytne prenajímateľ. Dlžnú sumu musia nájomcovia prenajímateľom začať splácať nasledujúci mesiac po skončení sa mimoriadnej situácie, najneskôr od apríla budúceho roka, a to bez ohľadu na to, či sa pandémia skončí alebo nie.

Rezort hospodárstva v dôvodovej správe k novele upozornil, že v súvislosti s opätovným zvýšením šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 sú prijímané nové opatrenia s cieľom zamedzenia šírenia pandémie. "Tieto opatrenia majú významný negatívny vplyv aj na maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby, ktoré sú povinne zatvorené alebo ich činnosť bola významne obmedzená. V tomto dôsledku prevádzky fungujúce v nájmoch z dôvodu opätovného zníženia príjmu nie sú schopné vyplácať zmluvné nájomné," uviedlo MH.

Maximálna výška dotácie je 50 % z nájomného, a to v prípade, že rovnakú zľavu poskytne aj prenajímateľ. Nájomca by v takomto prípade neplatil nič a prenajímateľ bude mať uhradenú polovicu nájomného. Dotáciu však MH podmienilo vznikom nájomného vzťahu pred prvým augustom tohto roka. Prípadná zmena výšky nájomného, ku ktorej došlo po 31. auguste tohto roka, výšku dotácie neovplyvní.

Upravuje sa tiež nový dotačný titul poskytovania dotácií v pôsobnosti MH SR. A to tak, aby sa podpora a pomoc dostala na základe vyhlásenej výzvy čo najširšiemu okruhu osôb, ktorým boli spôsobené škody, ktoré vznikli ako priame následky alebo nepriame následky pandémie z dôvodu ochorenia COVID-19.