Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Druhý pilier sa má otvoriť na päť mesiacov namiesto plánovaných troch

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Kapitalizačný pilier sa tak počas svojej niekoľkoročnej existencie otvorí už po tretíkrát.

Bratislava 9. augusta (TASR) - Druhý dôchodkový pilier sa má otvoriť na päť mesiacov, a to od októbra tohto roka do januára budúceho roka. Takúto zmenu navrhli poslanci NR SR cez pozmeňovací návrh v spoločnej správe výborov. O tom, či sa táto zmena zaradí do zákona, rozhodne plénum v definitívnom hlasovaní spoločne so zákonom.

Možnosť vstupu a výstupu pre Slovákov sa tak podľa pôvodného plánu rezortu práce predĺži o dva mesiac. "Vzhľadom na krátke obdobie otvorenia možného vstupu a výstupu do druhého piliera z dôvodu zásadných zmien sa navrhuje predĺženie tohto obdobia," konštatuje sa v spoločnej správe.

Kapitalizačný pilier sa tak počas svojej niekoľkoročnej existencie otvorí už po tretíkrát. Prvé dve otvorenia zrealizovala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Rezort práce pri kvantifikácii vplyvov otvorenia systému starobného dôchodkového sporenia počíta s výstupom 60.000 Slovákov. Naopak, vstúpiť by ich malo podľa priemerných odhadov 10.000.

Zároveň sa navrhuje zníženie odplaty za správu dôchodkových negarantovaných fondov z vládou navrhovaných 0,6 % na 0,45 %. "Dôvodom navrhnutej zmeny je zatraktívnenie sporenia v negarantovaných fondoch pre sporiteľov," vysvetľuje sa v správe. Poslanci sa však nedotkli vládou navrhovanej zmeny zvýšiť odplatu za zhodnotenie majetku vo fondoch, a to z dnešných 5,6 % na 10 %.

Tu bude player


SDKÚ sa chce kvôli dôchodkom obrátiť na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť

V prípade, že novela zákona o sociálnom poistení bude schválená v podobe, ako ju vládny Smer-SD predložil na rokovanie Národnej rady (NR) SR, opozičná SDKÚ-DS sa obráti na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť. "Som presvedčený, že tento zákon zhoršuje udržateľnosť verejných financií aj celého dôchodkového systému," vysvetlil podpredseda opozičnej strany Ivan Štefanec.

Podľa vládneho návrhu sa má súčasný deväťpercentný odvod do druhého dôchodkového piliera nahradiť štvorpercentným s tým, že by si sporitelia mohli k tomuto prispieť nimi zvolenou sumou. Poslanci SDKÚ-DS však plánujú predložiť pozmeňovací návrh, ktorý by vrátil zmenu odvodov na deväť percent. "Ide nám o zachovanie súčasného stavu v druhom pilieri," uviedol Štefanec. Takýto pozmeňujúci návrh má podľa neho podporu v radoch opozície.

Štefanec je presvedčený, že aj v prípade úspechu vládnej strany, téma dôchodkov ostane témou nasledujúcich dní aj mesiacov. Pomôcť tomu má aj petícia SDKÚ-DS za zachovanie deväťpercentného odvodu do druhého dôchodkového piliera. Doteraz sa pod ňu podpísalo viac ako 80.000 ľudí a podľa Štefanca už v tomto roku dosiahne potrebnú hranicu 100.000 podpisov, aby sa ňou musel zaoberať parlament.

Vládnej novele opozičná SDKÚ-DS vyčíta aj zmeny, ktoré sa dotknú dohodárov. "Chceme podporiť výnimku pre ľudí do 25 rokov, aby mohli pracovať na dohodu. Nezamestnanosť mladých ľudí je u nás jedna z najvyšších v EÚ a vláda to chce riešiť peniazmi z eurofondov. Čiže na jednej strane chce dávať na tento cieľ peniaze ale na druhej strane podstatne zhoršuje situáciu v zamestnávaní," myslí si podpredseda SDKÚ-DS.


Smer chce znížiť odplaty za správu dôchodkových fondov, ktoré sám navrhoval

Poslanci Smeru-SD dnes navrhli ponechať odplatu za správu negarantovaných dôchodkových fondov na súčasnej úrovni 0,3 %. "Zachovať pôvodnú hranicu," konštatoval pri predkladaní pozmeňovacieho návrhu k novele zákona o sociálnom poistení v pléne NR SR Ján Podmanický (Smer-SD).

"Gratulujem, ale história zaznamenala, že vládny návrh zákona priniesol zvýšenie poplatkov. To už nikdy z histórie nevymažete," reagoval poslanec a exminister práce Jozef Mihál (SaS). Minister práce Ján Richter (Smer-SD) navrhoval zvýšiť túto odplatu na dvojnásobnú úroveň, 0,6 %. Následne v stredu (8. 8.) podvečer navrhli poslanci v spoločnej správe výborov znížiť odplatu na 0,45 %.

Ak však prejde Podmanického pozmeňovací návrh, odplata za správu fondu zostane 0,3 % ročne pri garantovaných aj negarantovaných fondoch. Odplata za vedenie dôchodkového účtu klesne z 1 % na 0,75 % a odplata za zhodnotenie majetku vo fondoch vzrastie, a to z dnešných 5,6 % na 10 %. Práve táto zmena by mala podľa ministerstva pôsobiť motivačne.