Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Ekonomika

E-knihy menia knižný priemysel na Slovensku zatiaľ veľmi nevýrazne

Predaj e-kníh spustil Ikar začiatkom mája 2011, prostredníctvom jedného z najväčších e-shopov na Slovensku www.ibux.sk ponúka takmer 6000 e-kníh.

Bratislava 3. marca (TASR) - Hoci je na Slovensku stále málo čitateľov elektronických kníh, e-knihy a čítacie zariadenia predsa menia knižný trh aj u nás. Pre TASR to priznal Milan Buno, online marketingový manažér vydavateľstva Ikar.

"Vydavatelia sú nútení myslieť už pri zmluvách, ktoré uzatvárajú so zahraničnými či slovenskými autormi, na práva na e-knihu, rozširovať ponuku, nezanedbať tento trend," vysvetlil s tým, že markantné zmeny v predaji e-kníh v porovnaní s klasickými knižkami možno zatiaľ pozorovať len u veľkých svetových hráčov typu Amazon. "Často predávajú viac e-kníh ako papierových, u nás je to zatiaľ minimum. E-knihy teda čiastočne knižný priemysel menia v niektorých veciach, ale na Slovensku je to zatiaľ veľmi nevýrazné."

Buno ďalej pripustil, že digitalizovanú literatúru na Slovensku možno do istej miery považovať za luxusný tovar. "Ponuka a dostupnosť e-kníh ešte nie je taká ako u papierových. Nadnesene by sme mohli povedať, že je to tak trošku luxusný tovar, nerátam načierno stiahnuté knihy, ktoré sú veľmi často chybové a zoskenované, zle čitateľné. Tá dostupnosť sa ale zlepšuje z mesiaca na mesiac," doplnil. Pri e-knihách pozitívne zhodnotil najmä pohodlnosť a rýchlosť pri ich nákupe, ktorý možno urobiť za pár sekúnd. "Keď chcete obyčajnú papierovú knihu, objednáte si, príde vám niekedy aj o dva týždne. Pri elektronickej, ak máte účet na e-shope, máte ju do minúty u seba a môžete ju čítať," podčiarkol "heavy reader", ktorý ročne prečíta do 200 kníh. Pred časom podľa vlastných slov nedal dopustiť na klasickú knihu a dnes už bežne číta knihy na ipade, smartphone či na hardvérovej čítačke Wooky. "V MHD mám rozčítaný najnovší životopis Juliana Assangea, doma čítam severského detektívkára Joa Nesba. Už to podľa mňa nie je taký nedostupný tovar, ako bol možno pred dvoma rokmi, keď tu chýbali aj e-shopy s elektronickými knihami," zhodnotil Buno.

Predaj e-kníh spustil Ikar začiatkom mája 2011, prostredníctvom jedného z najväčších e-shopov na Slovensku www.ibux.sk ponúka takmer 6000 e-kníh. Čitateľ medzi nimi nájde tituly od svetových mien, ako je spomínaný Jo Nesbo, Stieg Larsson, Agatha Christie či svetové bestsellery Rhondy Byrne, ktorá u slovenských čitateľov zaznamenala úspech so svojimi papierovými knihami. Z jej Tajomstva (The Secret) sa predalo 100.000 kópií. "Nechýbajú tam slovenské mená - Banáš, Coddington, Hevier, Karika, Evitovky. Rozširuje sa nielen ponuka e-kníh, sú tam aj e-časopisy, e-noviny. Je ich tam vyše sto. Sú tam už aj tri aplikácie vrátane prvého digirománu na Slovensku Apokalypsa," pripomenul Buno a potvrdil, že predaje e-kníh sa zvyšujú. Aké percento tvoria z celkového predaja tlačených kníh, však neprezradil. "Posledné mesiace sú pre nás až veľmi príjemným prekvapením, možno to spôsobili aj Vianoce. Mnohí dostali tablety, čítačky, kupujú si e-knižky, ale ešte stále trh e-kníh nestojí za porovnávanie s popularitou a predajmi papierových, je to veľmi malé percento."