Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

ECB oficiálne oznámila, že hľadá nového predsedu Rady pre dohľad

Na archívnej snímke sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. Foto: TASR/AP

Kandidáti na post šéfa najvyššieho dozorného orgánu pre bankovníctvo v eurozóne sa musia prihlásiť do 23. júna.

Frankfurt nad Mohanom 17. mája (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) v stredu oznámila, že hľadá nového predsedu Rady pre dohľad, ktorý nahradí Andreu Enriu, keď jeho funkčné obdobie na konci roka vyprší. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Kandidáti na post šéfa najvyššieho dozorného orgánu pre bankovníctvo v eurozóne sa musia prihlásiť do 23. júna. Víťaza vyberie na jeseň Rada guvernérov ECB na päťročné obdobie.

Nemka Claudia Buchová, viceprezidentka Bundesbanky, je považovaná za jasnú favoritku na tento post, naznačili to minulý mesiac viaceré zdroje oboznámené so situáciou. Silnou kandidátkou je aj Španielka Margarita Delgadová a podľa niektorých zdrojov v hre by mohla byť aj Írka Sharon Donneryová.

Rada guvernérov ECB v rámci procesu hľadania nového šéfa dohľadu vytvorí porotu pre predbežný výber, ktorá pripraví užší zoznam najvhodnejších uchádzačov.

Víťazného kandidáta bude musieť do decembra schváliť Európsky parlament a potvrdiť Rada Európskej únie (EÚ), aby mohol nastúpiť do funkcie 1. januára.

Zdroje, ktoré nechceli byť menované, sa už v apríli zhodli na tom, že v rámci boja proti rodovej nerovnováhe v inštitúcii je potrebné vybrať na uvoľnený post ženu. Zo súčasných 26 členov Rady guvernérov ECB sú 24 muži a bilancia v Rade pre bankový dohľad je len o niečo lepšia.

Podľa zdrojov sú všetky spomínané kandidátky plne kvalifikované na túto prácu na základe vlastných zásluh, takže pohlavie bude len jedným z faktorov pri rozhodovaní. Žiadna zo žien zatiaľ nedeklarovala úmysel uchádzať sa o túto funkciu.

Buchová, bývalá členka nemeckej rady vládnych ekonomických expertov, je považovaná za favoritku, pretože má podporu Nemecka, najväčšej ekonomiky eurozóny, a môže sa pochváliť bohatými skúsenosťami s riadením vo veľkej inštitúcii. Jej potenciálnou slabinou by mohlo byť, že v oblasti dohľadu má len obmedzené skúsenosti, no nedávno bola zvolená do dozornej rady po reorganizácii v Bundesbanke.

Naproti tomu Delgadová, zástupkyňa guvernéra španielskej centrálnej banky, má bohaté skúsenosti v oblasti dohľadu, ale Španielsko už má podpredsedníctvo v ECB, čo je problém, keďže EÚ sa snaží o čo najširšie zastúpenie členských krajín vo svojich inštitúciách.

Donneryová, zástupkyňa guvernéra írskej centrálnej banky, má najmenšiu šancu. Už pred piatimi rokmi dostal prednosť Enria. Okrem toho írski predstavitelia zastávajú viaceré kľúčové finančné pozície.