Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Rast globálnej ekonomiky sa na budúci rok zrýchli

Na archívnej snímke sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. Foto: TASR/AP

Globálna ekonomika sa zrýchli, ale oživovanie bude len postupné a nerovnomerné a neistota zostane zvýšená. Hlavným rizikom je podľa ECB prudšie spomalenie rozvíjajúcich sa ekonomík, vrátane Číny.

Frankfurt nad Mohanom 22. septembra (TASR) - Tempo rastu globálnej ekonomiky by sa malo na budúci rok zrýchliť. Riziká, ktoré ohrozujú jej vyhliadky, sú predovšetkým spojené s rozvíjajúcimi sa ekonomikami, vrátane Číny, a britským rozhodnutím opustiť Európsku úniu (EÚ), uviedla Európska centrálna banka (ECB) vo svojej mesačnej správe. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Globálna ekonomika sa zrýchli, ale oživovanie bude len postupné a nerovnomerné a neistota zostane zvýšená. Hlavným rizikom je podľa ECB prudšie spomalenie rozvíjajúcich sa ekonomík, vrátane Číny. "Sprísnenie finančných podmienok a nárast politickej neistoty môžu prehĺbiť existujúce makroekonomické nerovnováhy, poškodiť dôveru a môžu spôsobiť nečakane výrazné spomalenie."

ECB uviedla, že v prípade potreby zostáva pripravená konať, aby rast spotrebiteľských cien dosiahol inflačný cieľ. ECB garantuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami.

Volatilita, ktorú vyvolal brexit, bola len krátkodobá, uviedla ECB. Hlasovanie Britov za odchod z únie však spôsobilo zvýšenie makroekonomickej neistoty.

Rada guvernérov ECB na svojom septembrovom zasadnutí nezmenila nastavenie menovej politiky. Kľúčový úrok zostal na úrovni 0 %. Jednodňová refinančná sadzba zostáva na úrovni 0,25 % a depozitná sadzba na úrovni -0,40 %. Banka tiež nezmenila nastavenie programu nákupu aktív. Objem mesačných nákupov zostal na úrovni 80 miliárd eur a program by mal trvať minimálne do marca 2017. ECB dodala, že program ukončí až vtedy, keď uvidí trvalé približovanie tempa rastu spotrebiteľských cien k jej inflačnému cieľu.