Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Ekonomika

ECB chce, aby Slovinsko požiadalo o pomoc z eurovalu

Centrum slovinskej metropoly Ľubľana Foto: TASR/AP

V eurozóne narastajú pochybnosti, či Slovinsko dokáže bez pomoci zaplátať kapitálovú dieru vo výške 7,5 miliardy eur v bilanciách 18 aktívnych domácich bánk.

Frankfurt nad Mohanom/Brusel 12. septembra (TASR) - Ministri financií eurozóny budú v piatok (13. 9.) rokovať o situácii v Slovinsku. Krajina bojuje s vysokým verejným dlhom a plánuje zatvoriť dve banky. Európska centrálna banka (ECB) vraj chce, aby Ľubľana požiadala o finančnú pomoc z eurovalu. Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na bruselské zdroje.

Podľa denníka ministri financií eurozóny budú na svojom piatkovom zasadnutí v Litve hovoriť o situácii slovinských bánk. Šéf takzvanej Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem požiadal slovinského ministra financií o správu o stave domáceho bankového sektora. Ľubľana totiž oznámila, že chce zatvoriť dve domáce banky.

V eurozóne narastajú pochybnosti, či Slovinsko dokáže bez pomoci zaplátať kapitálovú dieru vo výške 7,5 miliardy eur v bilanciách 18 aktívnych domácich bánk. Podľa Handelsblattu má predovšetkým ECB záujem, aby krajina požiadala o finančnú pomoc z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). Hovorca ECB sa k tejto téme odmietol v stredu (11. 9.) večer vyjadriť, uviedol nemecký denník.

Guvernér slovinskej centrálnej banky Bostjan Jazbec informoval o tom, že dve malé súkromné slovinské banky Factor Banka a Probanka budú zlikvidované. Sporitelia neprídu o svoje vklady, za ktoré ručí štát. Likvidáciou bánk chce Slovinsko zabrániť tomu, aby skončilo ako Cyprus.

Ľubľana sa stále bráni tomu, aby požiadala o finančnú pomoc z eurovalu. Problémy spôsobujú predovšetkým štátne banky, ktoré majú vo svojich portfóliách zlé úvery v hodnote 7,5 miliardy eur, čo zodpovedá viac než pätine slovinského hrubého domáceho produktu (HDP). Kedysi rýchlo rastúca ekonomika sa z dôvodu nízkeho vývozu a slabého domáceho dopytu nachádza v recesii a úverovej kríze.