Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

ECB začne v novembri s revíziou bánk v eurozóne

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. Foto: FOTO TASR/AP

ECB dnes oznámila, že komplexná revízia potrvá jeden rok a týka sa 130 najväčších bánk regiónu.

Frankfurt nad Mohanom 23. októbra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) v úsilí posilniť bankový systém eurozóny a zabrániť problematickým finančným inštitúciám, aby brzdili ekonomiku regiónu, pripravila nové kolo testov, ktoré sa začnú na budúci mesiac. Informovala o tom agentúra AP.

ECB dnes oznámila, že komplexná revízia potrvá jeden rok a týka sa 130 najväčších bánk regiónu. Revízia ich majetku má odhaliť skryté straty, napríklad úvery, ktoré pravdepodobne nebudú splatené. Po kontrole majetku uskutoční ECB spolu s Európskym bankovým úradom (EBA) záťažové testy, ktoré preveria pripravenosť bánk na najhorší možný scenár vývoja ekonomiky a ich odolnosť v prípade krízy.

A v poslednej, tretej fáze budú musieť banky, u ktorých revízie odhalia nedostatky, dať svoje financie do poriadku a zvýšiť kapitálové rezervy.

Finančné problémy niektorých bánk brzdia ekonomiku, pretože im tak nezostávajú peniaze na úvery pre firmy, ktoré ich potrebujú na rozšírenie podnikania.

Revízia aktív je zároveň "skúškou dôveryhodnosti" ECB. Cez predchádzajúce dva záťažové testy totiž prešli aj banky, ktoré neskôr museli požiadať o pomoc.

Viacerí odborníci tvrdia, že odkladanie riešenia problémov finančného sektora v eurozóne brzdí ekonomiku bloku. Poukazujú pritom na postup americkej centrálnej banky Fed, ktorá po kolapse investičnej banky Lehman Brothers zareagovala oveľa rýchlejšie a podnikla potrebné kroky.

Komplexná revízia bánk je tiež prípravou na novú funkciu ECB, ktorá by mala na budúci rok prevziať dohľad nad bankami v eurozóne. Je to prvý krok na ceste k bankovej únii. Jej vytvorenie však komplikuje fakt, že eurozóna sa zatiaľ nedohodla na spoločnom úrade, ktorý by mal na starosti reštrukturalizáciu problematických bánk. Európski lídri stále rokujú o jeho vytvorení. A reštrukturalizácia tak zostáva v kompetencii národných úradov, ktoré sa často zdráhajú prijať tvrdé opatrenia proti domácim bankám.